Aplinkosaugai – visas gyvenimas

Data

2019 11 13

Įvertinimas
0
liuz.jpg

Šiandien aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.

Savo pasirinktam tikslui – dirbti šalies aplinkos apsaugai – Rapolas Liužinas tebėra ištikimas nuo pat jaunystės. Nors jau ir neliko jo gimtojo Stagelių kaimo Šėtos seniūnijoje, bet čia tebesrovena Šumera ir tebeošia Gumbių miškas, užkodavę itin stiprų ryšį su gamta. Po studijų Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete, kur įgijo geografo-meteorologo specialybę, Rapolas savo darbinę veiklą pradėjo 1962 m. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje.

Jo karjeros vingiams ir nuveiktiems darbams – tiek profesiniams, tiek visuomeniniams – aprašyti prireiktų ne vieno jaučio odos. Nuo hidrometeorologijos tarnybos eilinio inžinieriaus, jūrų sinoptiko prasidėjęs kelias nuvedė į laivus, tyrusius atmosferos, jūrų ir vandenynų užterštumą. Mokslo tyrimo, žvejybos, transporto laivais Rapolas išraižė visus pasaulio vandenynus.

Vėliau darbinio kelio žemėlapyje rikiavosi Klaipėdos hidrometeorologijos observatorijos direktoriaus pavaduotojo, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos viršininko pavaduotojo aplinkos apsaugai, vyriausiojo valstybinio atmosferos oro apsaugos inspektoriaus Lietuvai ir Kaliningrado sričiai, Valstybinio gamtos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo pareigos.

Atkūrus Nepriklausomybę, Rapolas Liužinas ilgą laiką buvo vienas iš Aplinkos apsaugos departamento vadovų, Aplinkos apsaugos ministerijos sekretorius, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos viršininko pavaduotojas. Ministerijai įsteigus viešąją įstaigą „Grunto valymo technologijos“, 1999 m. tapo jos direktoriumi ir jai iki šiol vadovauja.

Už nuopelnus aplinkosaugai Rapolui Liužinui 1989 m. suteiktas nusipelniusio Lietuvos gamtos apsaugos darbuotojo garbės vardas. Aplinkosaugininkų bendruomenė juos įvertino garbingiausiu Aplinkos ministerijos sistemos apdovanojimu – 1999 m. Viktoro Bergo premija, o Vokietijos gamtos mokslų akademija 2005 m. – Didžiuoju sidabro kryžiumi. Lietuvos pramonininkų konfederacija Rapolą Liužiną 2003 m. buvo paskelbusi Profesijos riteriu, o 2015 m. jam įteikė Garbės aukso ženklą.

Ryšių su visuomene skyrius