• MANAGEMENT
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Kęstutis Mažeika
    Minister
    218
    Justas Jaskonis
    Adviser to the Minister
    215
    Aleksandra Minajeva
    Adviser to the Minister
    303
    Justina Grigaravičienė
    Vice - Minister
    208
    Rasa Vaitkevičiūtė
    Vice - Minister
    210
    Arminas Mockevičius
    Chancellor of the Ministry
    205
    Sandra Jeglinskė
    Assistant to the Vice-Minister and Chancellor
    207
    Stasilė Znutienė
    Special Attache
    Vytautė Bacianskaitė
    Special Attache
  • WASTE POLICY GROUP
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Agnė Bagočiutė
    Head of the group
    307
    Jurgita Gaižiūnienė
    Senior advisor
    305
    Rokas Jasaitis
    Chief specialist
    302
    Audronė Nikšaitė
    Chief advisor
    305
    Jovita Surdokienė
    Advisor
    309
    Audrius Naktinis
    Chief specialist
    309
    Giedrė Juozapavičiūtė
    Chief specialist
    308
    Laura Zukė
    Chief advisor
    305
    Simona Kulikauskienė
    Chief specialist
    302
    Neringa Paškauskaitė
    Chief specialist
    306
    Rita Šernauskienė
    Chief specialist
    303
    Justina Jarašienė
    Vyr. specialistė
    303
    Simonas Račkauskas
    Chief specialist
    306
  • COORDINATION GROUP FOR ENVIRONMENTAL POLICY IMPLEMENTATION
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Raimondas Sakalauskas
    Head of the group
    201
    Agnė Balė
    Chief specialist
    201
    Andrius Girdziušas
    Chief specialist
    201
    Aušra Palubinskienė
    Chief specialist
    201
  • NATURE PROTECTION AND FOREST POLICY GROUP
    Address: Vytenio g. 6/Vivulskio g. 23
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Algirdas Klimavičius
    Chief advisor
    Nerijus Kupstaitis
    Chief advisor
    Ieva Klimašauskė
    Senior advisor
    • Nature conservation, protected areas and landscape questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vilmantas Graičiūnas
      Senior advisor
      201
      Lina Čaplikaitė-Denisovienė
      Senior advisor
      202
      Giedrius Ladukas
      Chief specialist
      307
      Povilas Paukštė
      Chief specialist
      307
      Odeta Pivorienė
      Chief specialist
      202
      Neringa Šarkauskienė
      Chief specialist
      201
      Kristina Klovaitė
      Chief specialist
      202
      Laura Janulaitienė
      Chief specialist
      202
      Jolanta Urbelionytė
      Chief specialist
      307
      Kristina Simonaitytė
      Chief specialist
      201
      Tomas Tukačiauskas
      Advisor
      303
      Džiugas Anuškevičius
      Chief specialist
      305
      Giedrė Šarkutė-Stončienė
      Chief specialist
      305
      Orinta Kazėnienė
      Chief specialist
      304
      Eduardas Vaitkevičius
      Chief specialist
      304
      Mindaugas Žolynas
      Chief specialist
      304
      Sigutė Ališauskienė
      Chief specialist
      305
      Dovilė Karlonienė
      Chief specialist
      Lina Burbaitė
      Administrator of the project
      303, Vytenio g. 6
    • Forest policy questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vilija Masaitienė
      Advisor
      206
      Donatas Vaikasas
      Advisor
      207
      Edvinas Emarta
      Chief specialist
      205
      Rūta Vižlenskienė
      Chief specialist
      205
      Zbignev Glazko
      Senior advisor
      203
      Viktoras Karašauskis
      Senior advisor
      204
      Zita Bitvinskaitė
      Advisor
      203
      Vytautas Martuzevičius
      Advisor
      204
      Skirmantas Kadziauskas
      Chief specialist
      204
      Svetlana Repšienė
      Chief specialist
      205
  • POLLUTION PREVENTION POLICY GROUP
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Vitalijus Auglys
    Head of the group
    319
    Agnė Kniežaitė-Gofmanė
    Senior advisor
    115
    • Chemical Substances questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Donata Pipiraitė-Vališkienė
      Advisor
      110
      Aurelija Bajoraitienė
      Chief specialist
      110
      Ingrida Varžgalienė
      Chief specialist
      110
    • Ambient Air questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Elena Auglienė
      Senior advisor
      116
      Paulius Žvirblis
      Chief specialist
      116
      Danguolė Sužiedėlytė
      Chief specialist
      109
      Renata Gagienė
      Vyr. specialistė
      116
    • Environmental Impact Assessment of the Proposed Economic Activity
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Beata Vilimaitė Šilobritienė
      Advisor
      316
      Rasa Griškevičienė
      Chief specialist
      316
      Dalia Židonytė
      Chief specialist
      316
      Mindaugas Raulinaitis
      Chief specialist
      316
    • Water and Subsoil Resources questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Arūnas Čepelė
      Senior advisor
      112
      Laura Stumbrienė
      Chief specialist
      107
      Valentina Tuskenytė
      Chief specialist
      107
      Toma Leonova
      Chief specialist
      107
      Vaidas Jusis
      Chief specialist
      119
      Tatjana Zabulienė
      Vyr. specialistė
      111
    • Water Policy questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Irmantas Valūnas
      Advisor
      112
      Kastytis Gedminas
      Chief specialist
      119
      Evelina Cuzanauskienė
      Chief specialist
      119
      Judita Vaišnorienė
      Chief specialist
      119
      Monika Sakalauskaitė
      Vyr. specialistė
      111
      Agnė Lukoševičienė
      Chief specialist
      109
  • CLIMATE CHANGE MANAGEMENT GROUP
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Tomas Aukštinaitis
    Senior advisor
    113
    Lina Čeičytė
    Advisor
    108
    Romualdas Brazauskas
    Advisor
    113
    Jolanta Merkelienė
    Chief specialist
    113
    Emilija Šaulytė
    Chief specialist
    108
    Jurga Valainytė
    Chief specialist
    114
    Judita Liukaitytė-Kukienė
    Chief specialist
    108
    Vilma Vaičiūnienė
    Chief specialist
    114
  • CONSTRUCTION AND TERRITORIAL PLANNING POLICY GROUP
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Dainius Čergelis
    Head of the group
    406
    Dangyras Žukauskas
    Senior advisor
    403
    Alvydas Geigalas
    Senior advisor
    403
    Elena Archipovaitė
    Coordinator of the project
    420
    • Housing questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Ramūnas Šveikauskas
      Senior advisor
      410
      Virginija Pilipienė
      Chief specialist
      410
      Jūratė Kaklauskienė
      Chief specialist
      410
      Ona Burneikaitė-Raugalienė
      Chief specialist
      411
      Vaiva Rumbutienė
      Chief specialist
      407
      Marius Žvinklis
      Chief specialist
      411
    • Construction Standardisation questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vitalijus Sosunovičius
      Senior advisor
      419
      Vida Linkienė
      Chief specialist
      419
      Marius Rimkevičius
      Chief specialist
      419
      Aurelija Bielskytė-Petrenko
      Chief specialist
      418
      Mindaugas Stepanas
      Chief specialist
      418
      Jūratė Jundienė
      Chief specialist
      418
    • Construction Sector Progress and Construction Products Policy questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Tomas Boldorevas
      Chief specialist
      406
      Aušra Balsytė
      Chief specialist
      406
      Lina Lekūnaitė-Lukošiūnė
      Chief specialist
      406
    • Territorial Planning questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Algė Staniūnaitė -Tonkich
      Senior advisor
      407
      Rūta Brazdžiūnienė
      Advisor
      408
      Laima Skaisgirienė
      Chief specialist
      408
      Lina Masliukienė
      Chief specialist
      408
      Violeta Stumbrienė
      Chief specialist
      408
    • Spatial Planning, Urban Development and Architecture questions
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Algimantė Treinienė
      Senior advisor
      401
      Gintarė Dubickaitė
      Chief specialist
      401
      Asta Rokickienė
      Senior specialist
      401
      Karolis Kinčius
      Chief specialist
      401
  • EUROPEAN UNION INVESTMENT AND THE ECONOMIC INSTRUMENT DEPARTMENT
    Address: Gedimino pr. 26
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Inesis Kiškis
    Director
    • European Union Investment Implementation Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vilma Slavinskienė
      Head
      Deniza Leontjeva
      Chief specialist
      Sigita Alčauskienė
      Chief specialist
      Raimonda Juknaitė
      Chief specialist
      Daiva Astasevičiūtė
      Chief specialist
      Rasa Uselytė
      Chief specialist
      Kristina Traknienė
      Chief specialist
      Kristina Šarkienė
      Chief specialist
    • European Union Investment Planning Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Eglė Valūnė
      Head
      Aušra Genevičiūtė
      Chief specialist
      Ilma Skukauskaitė
      Chief specialist
      Alina Meilutytė
      Chief specialist
      Dalia Gudaitienė-Holiman
      Chief specialist
      Vilma Romanovienė
      Chief specialist
    • The Economic Instrument Application Policy Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Živilė Liberienė
      Head
      Aidas Juozapaitis
      Chief specialist
      Virginija Kalesinskienė
      Chief specialist
      Gražina Rapkauskienė
      Chief specialist
      Orinta Naudžiūnė
      Chief specialist
  • ADMINISTRATION DEPARTMENT
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Reda Skirkevičiūtė
    Director
    214
    • Organization Development and Personnel Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Danguolė Mejerienė
      Head
      105
      Regina Jurkonienė
      Chief specialist
      105
      Audra Milinavičienė
      Chief specialist
      105
      Indrė Mažeikienė
      Chief specialist
      105
    • Law Application Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Lina Mikuckienė
      Chief specialist
      404
      Gintarė Izokaitytė
      Chief specialist
      404
      Giedrė Ričkutė
      Chief specialist
      404
    • Legislation Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Aušrūnė Burlėgė
      Head
      211
      Renata Uždavinienė
      Chief specialist
      213
      Rūta Bankauskaitė
      Chief specialist
      212
      Irena Sabaliūtė
      Chief specialist
      212
      Jurgita Degėsienė
      Chief specialist
      213
      Viktorija Kod
      Chief specialist
      213
    • Document Management and Personnel Service Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Renata Žvinienė
      Head
      120
      Danguolė Tunkevičienė
      Chief specialist (language editor)
      102
      Rita Jakaitė
      Chief specialist
      101
      Regina Žemaitienė
      Chief specialist
      102
      Tereza Kulaitienė
      Specialist
      102
      Asta Petrauskytė
      Chief specialist
      101
      Stasė Okuličienė
      Specialist
      R13
      Laima Vaitkevičienė
      Chief specialist
      101, Vytenio g. 6
    • Information Technology Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Arnold Jerenkevič
      Head
      502
      Petras Voveris
      Chief specialist
      502
      Mykolas Okulič-Kazarinas
      Chief specialist
      502
      Valdemar Jankovskij
      Chief specialist
      503
      Lina Šaukimienė
      Chief specialist
      503
      Vidas Jakubonis
      Chief specialist
      501
      Aivaras Krušna
      Chief specialist
      501
    • General Affairs Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Aurimas Peslekas
      Head
      R12
      Mantas Mažutavičius
      Senior specialist
      R12
      Augustinas Staškus
      Senior specialist
      R13
      Ivan Balcevič
      Specialist
      R13
      Antanas Braškus
      Specialist
      R12
    • Public Procurement Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Dovilė Montvilaitė
      Head
      103
      Sadonija Padarauskienė
      Patarėja
      103
    • Public Relations Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Marius Gorochovskis
      Head
      117
      Raimonda Karnackaitė
      Chief specialist
      117
      Regina Kališaitytė
      Chief specialist
      118
      Austina Vžesniauskaitė
      Chief specialist
      118
      Rasa Grušelionytė
      Chief specialist
      301
      Giedrė Budvytienė
      Chief specialist
      301
    • European Union and International Relations Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Ligita Vaičiūnienė
      Head
      310
      Arnas Liauksminas
      Chief specialist
      322
      Gintarė Gulbinė
      Chief specialist
      310
      Eimantė Lastovkaitė
      Chief specialist
      322
      Deividas Čėsnas
      Chief specialist
      323
    • Strategic Planning Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Rūta Klimaitė
      Head
      315
      Jurga Aleknienė
      Chief specialist
      315
      Rolandas Pakalka
      Chief specialist
      323
      Laura Lukoševičienė
      Chief specialist
      323
    • State Property and Companies Management Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Svetlana Juozapaitienė
      Head
      504
      Justina Maslinskaitė
      Chief specialist
      412
      Elina Tijūnaitienė
      Chief specialist
      504
      Aldona Novikova
      Chief specialist
      412
      Ričardas Bagdonavičius
      Chief specialist
      407
    • Finance Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Danutė Mačiokaitė
      Head
      312
      Rasa Čekėnė
      Chief specialist
      311
      Dalia Bieliauskaitė
      Chief specialist
      311
      Rita Lebrikienė
      Chief specialist
      311
    • Centralized Internal Audit Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Aušra Seibutytė-Butienė
      Head
      318
      Kristina Petkūnienė
      Chief specialist
      318
      Melika Varnelienė
      Chief specialist
      318
      Ieva Vėželė
      Chief specialist
      318
      Daiva Jurkšaitytė
      Chief specialist
      320
    • EXPO group
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Romas Jankauskas
      Senior advisor
      413
      Austėja Brasiūnaitė
      Chief specialist
      414
      Mantas Svečiulis
      Chief specialist
      414
    • Corruption Prevention and Internal Investigation Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Brigita Trepšienė
      Head
      415
      Rūta Markauskienė
      Chief specialist
      417
      Remigijus Alavočius
      Chief specialist
      417
Last updated: 30-09-2019