BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Urbanistinis forumas

Architektūra ir urbanistinė plėtra veikia kiekvieną žmogų, todėl yra valstybei strategiškai svarbi. Veiklos kokybė ir pažanga šiose srityse įtakoja žmonių gyvenimo gerovę ir kokybę, kultūrinę ir socialinę raidą bei pilietinę savimonę. Architektūros kokybė tiesiogiai lemia bendrą šalies kultūrinį, ekologinį ir ekonominį klimatą.

Aplinkos ministerija formuodama valstybės politika urbanistikos ir architektūros srityse, numato priemones, iškeliančias architektūros kūrybos ir projektavimo bei miestų urbanistinio planavimo reikšmę. Viena iš tokių iniciatyvų Lietuvos urbanistinis forumas (toliau – forumas) – tai pagrindinių dalyvių, lemiančių architektūros ir urbanistikos kokybę diskusijų platforma, įgyvendinanti įvairias iniciatyvas architektūros ir miesto aplinkos kokybės gerinimui.

Forumas organizuojamas nuo 2007 metų kasmet kartu su socialiniais partneriais. Forumas yra nekomercinis viešas renginys, kuriame aptariamos urbanistinio vystymo reikmės, gairės ir siekiai, yra reikalingas ir naudingas visuomenei, valstybės institucijoms, mokslo bei verslo atstovams. Forumuose dalyvauja architektai, urbanistai, statybos specialistai, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų darbuotojai, suinteresuotų nevyriausybinių organizacijų, mokslo, verslo ir bendruomenių atstovai, nekilnojamo turto vystytojai ir visi, kurie domisi miesto kūrimo ir jo atsinaujinimo procesais ar tvariu miesto gyvenimu.

Kiekvienai metais forumui parenkama tuo metu aktualiausia tematika, kviečiami pranėšėjai iš užsienio, kartu su socialiniais partneriais rengiamos kūrybinės dirbtuvės atskiriems temos klausimas nagrinėti ir aptarti.

2019 m. įvykęs XIII Lietuvos urbanistinis forumas palietė itin jautrią temą – klimato kaitą. Klimato kaita vienareikšmiškai tapo globaliu reiškiniu, tačiau per pastarąjį dešimtmetį diskusijos apie klimato kaitą judėjo iš globalaus mastelio į vietinį urbanistinį lygmenį. Šis dėmesio pokytis vyksta natūraliai – didžioji dalis visų sunaudojamų energijos, maisto ir vandens išteklių yra priskiriama būtent miestams, todėl didžiausia tarša taip pat kyla iš jų. Europos miestuose gyvena vis daugiau žmonių ir, spėjama, kad iki 2050 m. Europos miestuose gyvens net iki 85 procentų visos žemyno populiacijos. Akivaizdu, kad savivalda turi prisiimti daugiau atsakomybės dėl klimato kaitos švelninimo priemonių integravimo, tačiau tai reikalauja naujo požiūrio, drąsių ambicijų, strategijų, inovatyvių sprendimų taikymo.

Gerėjanti gyvenimo kokybė ir urbanizacijos tendencijos klimato kaitos kontekste kelia daugybę urbanistinio planavimo iššūkių: kaip prisitaikyti prie stiprėjančių klimato kaitos iššūkių? Kokie yra galimi ateities scenarijai ir kaip jiems tinkamai pasiruošti? Kaip derinti socialinius, ekonominius ir aplinkosauginius interesus ir stiprinti adaptaciją vietiniame lygmenyje? Kaip galime jau šiandien prisidėti prie klimato kaitos švelninimo ir kokie instrumentai tai mums gali padėti įgyvendinti? Šie ir kiti klausimai bus nagrinėjami šių metų XIII Lietuvos urbanistiniame forume.

Lietuvos urbanistinis forumas – renginys, turintis ilgametes bendradarbiavimo ir atvirumo tradicijas. Forumas kiekvienais metais organizuojamas plačiam partnerių ratui, įtraukiant asociacijas, mokslo įstaigas. Vienas iš pagrindinių urbanistinio forumo siekių būtent ir yra integralus bendradarbiavimas, pripažįstant, kad urbanistinio planavimo problemos ir aktualijos negali būti sprendžiamos tik tarp profesionalų.

Pripažįstant urbanistinės aplinkos įvairovę ir kompleksiškumą, forumas kiekvienais metais atviras naujoms idėjoms, paskaitoms, kūrybinėms dirbtuvėms, kuriose pasisemiama reikšmingų įžvalgų. Forumo rezoliucijų dėka rengiami teisės aktų projektai. Vienas iš reikšmingiausių – š. m. rugpjūčio 13 d. aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-485 patvirtintos Lietuvos urbanistinės politikos kryptys ir jų įgyvendinimo rekomendacijos.

XIII Lietuvos urbanistinio forumo pranešimai:

Kęstutis Morkūnas „Clean Air Challenge – Vilnius“

Jurga Valainytė „Ilgalaikė klimato kaitos vizija“

Živilė Šimkutė „Lietuvos urbanistinė politika“

Kelly Shannon "Planning for Resilience. Dealing with Contemporary Urban Design Challenges"

Koos van Zanen "Structural Vision Amsterdam 2040"

Aristide Athanassiadis "Urban Metabolism as an Analytical Tool for Circualr Economy"

Mindaugas Pakalnis „Klimato kaitos iššūkis bendrajame Vilniaus plane“

Kristina Simonaitytė „Žalioji infrastruktūra miestuose. Alternatyvos pilkajai infrastruktūrai ir ekosisteminės paslaugos“

XIII Lietuvos urbanistinio forumo apibendrinimas

 

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-09-27