Visos naujienos
-
2023 02 08Kviečiama teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams
Nuo šiandien galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja Aplinkos ir Kultūros ministerijos.

Seime priimti Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 21 straipsnio pakeitimai, kuriais pratęsiamas laikas už miestuose turėtą žemę pasirinkti miško plotą kaimo vietovėje.

Prieš 20 metų siekiant užtikrinti efektyvią aplinkos kokybės valdymo priežiūrą, nuspręsta įsteigti instituciją, kuri rinktų ir apibendrintų informaciją apie aplinkos kokybę ir žmogaus sukeltos taršos mastą. Tuo metu naujai įsteigta Aplinkos apsaugos agentūra buvo įgaliota vertinti aplinkos oro kokybę, paviršinių vandens telkinių būklę.

Lietuvoje pradedamas projektas „Nuotykis, iš kurio nenori gauti „N“!, skirtas moksleiviams ir mokytojams sudominti nacionalinių ir regioninių parkų gamtos mokyklomis. Jos kviečia mokytis netradicinėje aplinkoje, įgyti žinių apie gamtosaugą, kraštovaizdį ir biologinę įvairovę, suvokti ekosistemų procesus, suprasti, ką ir kodėl turime saugoti.

Europos Sąjungos valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, svarsto Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo pakeitimų pasiūlymą. Jame numatyta tobulinti pavojingų cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimą, gerinti informavimą apie jų keliamą pavojų.

Vykstant sparčiam globalios klimato kaitos reiškiniui visame pasaulyje ypač auga orų prognozių ir perspėjimų apie pavojingus orų reiškinius svarba. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba sukūrė specialų autoatsakiklį, teikiantį informaciją apie orų prognozes. Jis pradeda veikti šiandien, minint Pasaulinę meteorologijos dieną.

2023 m. kovo 15 d. prasidėjo konsultacijos su suinteresuotomis šalimis dėl per- ir polifluoralkilo medžiagų (PFAS) naudojimo gesinimo putose. Jas siūloma uždrausti tiekti rinkai, naudoti ir eksportuoti. Konsultacijų, kurios vyks iki 2023 m. gegužės 15 d. metu kiekvienas gali pateikti įrodymais pagrįstas pastabas dėl šio apribojimo pasiūlymo.

2023 m. daugumai medžioklės plotų naudotojų baigiasi 2013 m. išduotų leidimų naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius medžioklės plotų vienete galiojimas. Aplinkos ministerija atkreipia dėmesį, kad leidimai bus pratęsiami dar dešimčiai metų, jei buvo tinkamai vykdomos juose nurodytos sąlygos.

Trečiadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Kretingos rajono meru Antanu Kalniumi ir aptarė rajono teritorijoje esančių vandens telkinių būklės gerinimo ir užtvankų pritaikymo galimybes.

Europos teritorijų planavimo stebėjimo tinklas ESPON paskelbė praktiniam pritaikymui skirtas rekomendacijas, vadovus ir tyrimus, susijusius su minkštuoju bendradarbiavimu, funkciniais regionais ir teritorine sanglauda Lietuvoje.

Prasidėjus pavasariui ir atšilus orui prasideda sulos mėgėjų sezonas. Aplinkos apsaugos departamentas pataria, kaip tinkamai elgtis tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.

„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Tačiau yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra visada yra emociškai paveikus meno kūrinys“, – teigia Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros docentas Romualdas Kučinskas.

Lietuvoje įsivyraujant šiltesniems ir sausesniems orams, miškininkai kartu su ugniagesiais imasi prevencinių priemonių žolės ir miško gaisrų atvejams suvaldyti. Kovo 20 d. prasidėjo bendra Valstybinių miškų urėdijos bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento gaisrų prevencijos akcija „Nepadek gamtos“.