2023-02-28

Aplinkos ministras Ignalinoje: aptarti renovacijos ir atliekų tvarkymo iššūkiai

Pirmadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas lankėsi Ignalinoje, kur su Ignalinos rajono meru Justu Rasiku, savivaldybės atstovais ir vietos bendruomene aptarė gyventojams aktualias temas – daugiabučių ir šilumos ūkio renovaciją, atliekų tvarkymą. Taip pat ministras susitiko su Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko darbuotojais.

Ignalina pagal daugiabučių renovacijos apimtis yra viena iš pirmaujančių Lietuvoje – visi 104 miestelio daugiabučiai namai atnaujinti. Tačiau kai kurių butų savininkai negali susimokėti už paskolą. Dūkšte yra 18 daugiabučių, iš jų 6 renovuoti, artimiausiu metu planuojama pateikti paraiškas valstybės paramai, siekiant atnaujinti dar 4 namus. Didžiasalyje dėl gyventojų socialinio statuso suinteresuotumas daugiabučių renovacija žemas, todėl renovuotas tik vienas pastatas. 

„Siekiant paskatinti daugiabučių renovaciją ir išspręsti skolininkų problemą, siūlome taikyti gerosios praktikos pavyzdžius, išbandytus kituose Lietuvos regionuose – savivaldybės pačios apmoka skolininkų įsipareigojimus, o vėliau pritaiko regreso schemą, siekdamos atgauti skolas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Susitikimo su atliekų tvarkymo įmone „Kompata“ metu aptarti atliekų, ypač stiklo rūšiavimo sunkumai, didelių gabaritų atliekų surinkimo problemos. Didelių gabaritų atliekų aikštelių Ignalinos rajone yra dvi, o artimiausiu metu turėtų būti įrengta dar viena, todėl tikimasi, kad situacija pagerės. Ministras ragino savivaldybę imtis papildomų priemonių skatinant gyventojus rūšiuoti stiklą, nes įtraukti jo į depozito sistemą neplanuojama, kadangi išaugtų finansinė našta prekybos centrams.

Su Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos vadovu Gedu Kukanausku ir kitais darbuotojais buvo svarstomi parkų priežiūros klausimai. Aplinkos ministerija pristatė naujausius pokyčius žvejyboje: stintos gaudomos tik sukant bobą, ungurių žvejyba leidžiama iki 2025 m. pagal turimas kvotas, planuojama didinti žvejo bilieto kainą.

Diskutuota ir apie medžioklę, jos viziją Lietuvoje. Įvertinus, kad kai kurių žvėrių skaičius per didelis, reikėtų galvoti apie medžioklės skatinimą, tačiau prieš priimant tokį sprendimą būtina tartis su mokslininkais. Kai kurių žvėrių terminus, Besikeičiant klimatinėms sąlygoms tikslinga peržiūrėti kai kurių žvėrių draudimo medžioti laikotarpius. Taip pat parkų atstovai supažindinti su siūlomais ribojimais medžioklei saugomose teritorijose, kuriuos numato rengiami Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimai.

Simonas Gentvilas akcentavo, kad medžiotojus reikia skatinti užsiimti savikontrole. Jei jie labiau kontroliuotų vienas kitą, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnams nereikėtų skirti tiek pajėgų brakonieriams gaudyti.

„Jūs daug dirbate, kad būtų apsaugotos unikalios Ignalinos krašto gamtos vertybės, tačiau nepamirškite bendrauti su vietos bendruomene, rajono žmonėmis, netapkite kabinetiniais biurokratais. Bendradarbiaukite ir su savivaldybe. Tik bendromis jėgomis įmanoma pakeisti požiūrį, išugdyti  suvokimą ir įpročius, kad gamtą turime saugoti kiekviename žingsnyje, nešiukšlindami, rūšiuodami atliekas“, – ragino aplinkos ministras.