Aplinkos ministras K. Navickas: giname skaidrumą atliekų apskaitos sistemoje

Data

2018 11 08

Įvertinimas
14
GPAIS.png

Artėjant terminui, kada duomenys apie išleistas pakuotes į rinką turės būti apskaitomi elektroninėje, realiu laiku veikiančioje informacinėje sistemoje (GPAIS), Aplinkos ministerija pastebi suintensyvėjusius verslo subjektų ar jų asocijuotų organizacijų kaltinimus ir siekį dramatizuoti situaciją pakuočių atliekų tvarkymo sektoriuje.  Prie šios situacijos eskalavimo, skleidžiamų bauginimų viešojoje erdvėje prisideda ir kai kurie politikai.

„Esame dėkingi tiems verslo subjektams, kurie solidarizuojasi ir dalyvauja teikdami duomenis skaidrumą siekiančioje užtikrinti elektroninėje atliekų ir pakuočių tvarkymo sistemoje, tokių turime virš 16 tūkstančių. Kiti pakuočių atliekų tvarkymo rinkos dalyviai, matyt, nenorėdami atskleisti realios situacijos apie tinkamai netvarkomas pakuotes ieško kliūčių neprisijungti prie elektroninės sistemos ir pasitelkia politikų pagalbą, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas. – Gyventojų sumokami pinigai už pakuočių sutvarkymą turi būti panaudoti pagal paskirtį, o tokios istorijos apie fiktyviai išrašomas pažymas už nesutvarkytas pakuočių atliekas,  kaip liūdnai pagarsėjęs „Metrail“ atvejis, kartotis negali!”

Aplinkos ministerija pabrėžia, kad už pakuočių sutvarkymą sumoka gyventojai, vos tik apsipirkę parduotuvėse. Pakuočių nesutvarkius, surinktos lėšos už jas lieka gamintojų ir importuotojų sistemoje ir tos lėšos nepanaudojamos tinkamam pakuočių atliekų sutvarkymui.

„Galbūt pakuočių tvarkymo sistemos netvarka ir spragos, kurias mėginama ištaisyti, vis dar tenkina dalį verslo subjektų ir juos ginančių politikų?“, – retoriškai klausia K. Navickas.

Pasak aplinkos ministro, Lietuvoje turi būti įgyvendinamas skaidrus ir atskaitingas atliekų tvarkymas, o gyventojai turi būti tikri, kad jų sumokėti pinigai panaudojami tinkamai, tam būtina kontroliuojančioms tarnyboms suteikti tinkamus instrumentus.

Šalies gamintojams ir importuotojams suteiktas ilgas laikotarpis prisitaikyti ir įgusti naudotis Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema (GPAIS), įdiegta šių metų pradžioje.

Pereinamuoju laikotarpiu verslo bendruomenės prašymu buvo atlikti GPAIS sistemos patobulinimai, integravimui su verslo valdymo sistemomis buvo suteiktas daugiau nei pusės metų laikotarpis. Šis terminas gamintojams ir importuotojams baigsis š. m. gruodžio 1 d.

Kaip sako Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Agnė Bagočiutė, šiuo metu tokias integracines sąsajas jau susikūrė apie 400 gamintojų ir importuotojų, kiti (daugiau kaip 5000) apskaitą veda tiesiogiai GPAIS.

Ryšių su visuomene skyrius