Kalvotoji, autentiška kultūra, didinga istorija bei ryžtingais ir darbščiais žmonėmis pasigirti galinti Žemaitija – kraštas, kuriame susipina miškai, ežerai ir pelkės. Čia miškuose slypi gražiausi gamtos lobiai, šalia jų stūkso piliakalniai, gyventojus į gamtą kviečia išsiraizgę pažintiniai, pėsčiųjų ir dviračių takai. Ir nors žemaičių krašte pamatyti ir aplankyti tikrai yra ką, ko gero, daugiausiai dėmesio sulaukia Lopaičių pažintinis takas. Po beveik metus trukusio atnaujinimo, nuo šiandien pažintinis takas iš naujo atveria miško duris. Atnaujintas takas lankytojus pasitiks sutvarkyta aplinka ir virtualiu miškininko pasakojimu, kurio metu miškai prabils žemaitēškā.
„Nuo šiol rudens savaitgalį ar kitą dieną visi, norintys pamatyti neįkainojamą Lietuvos grožį ar geriau pažinti šalies istoriją, jau gali apsilankyti atnaujintame Lopaičių pažintiniame take. Šio tako lankytojus lydės ir virtualaus miškininko pasakojimas. Tikiu, kad kiekvienas, apsilankęs šiame gamtos kampelyje, turės, ką prisiminti ir rekomenduos čia atvykti savo draugams“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Mūsų, miškininkų, tikslas yra ne tik išsaugoti, bet ir pritaikyti miškus bei juose slypinčius gamtos turtus visuomenės poreikiams, užtikrinant, kad tokios unikalios vietos kaip Lopaičių pažintinis takas būtų patogios ir saugios visiems lankytojams. Tikiu, kad atnaujintas takas sulauks dar daugiau lankytojų bei taps mėgiama poilsio bei turiningo laisvalaikio praleidimo vieta tiek vietos bendruomenėms, tiek piliečiams bei turistams iš visos Lietuvos ar užsienio,“ – pažymi Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
Lopaičių pažintinis takas – vienas įspūdingiausių ir lankomiausių Valstybinių miškų urėdijos miškininkų prižiūrimų rekreacinių objektų Žemaitijoje, o taip pat ir visoje Lietuvoje. Takas lankytojus vilioja ne tik piliakalniu, ant kurio, kaip manoma, stovėjo Žemaitijos kunigaikščio Vykinto pilis, bet ir stebuklingu šaltinio vandeniu, gydančiu, aukuro ir vaisingumo akmenimis. Spėjama, kad šioje teritorijoje prieš 7 tūkstančius metų buvo šventvietė, kur nedideliame plote buvo įsikūręs spėjamas senovės lietuvių tikybos religinis kompleksas.
Senasis Lopaičių pažintinis takas, iniciatyvių Rietavo miškininkų bei Tverų seniūnijos bendruomenės, buvo įrengtas daugiau nei prieš du dešimtmečius. 2012 metais pažintinį taką papildė mediniai takai, o 2023 metų spalį pradėta rekonstrukcija, po kurios šiandien takas atidaromas su išskirtiniais atnaujinimais. Didžioji dalis pažintinio tako atnaujinta kardinaliai – senus įrengimus, kurie buvo įrengti iš neilgaamžių medžio konstrukcijų, pakeitė nauji ir ilgaamžiškesni. Įrengtas 360 m takas ant polių, kuris ne tik pasižymi ilgaamžiškumu, bet ir yra pritaikytas neįgaliesiems. Pažintinį kompleksą papildė lauko akmenų laiptai į įkalnes, terasos, žvyru bei skalda išpilti takai. Be to, sukurta edukacinė erdvė bei renginių vieta – amfiteatras, sutvarkyta šaltinio aplinka, įrengti suoliukai poilsiui, informaciniai stendai.
Atnaujinta ne tik tako infrastruktūra – nuo šiol vaikščiodami išskirtiniu Lopaičių pažintiniu taku galėsite klausytis virtualaus miškininko pasakojimo. Ant informacinių stendų įrengti QR kodai, kuriuos nuskenavus išmaniuoju telefonu – miškai prabils žemaitiškā. Pažintinio tako kompleksas atnaujintas stengiantis, kad visi jame esantys elementai kuo labiau susilietų su Ruškio kraštovaizdžio gamtos aplinka bei grožiu. Tako atnaujinimo darbams skirta daugiau nei 1 mln. Eur. Iš Aplinkos ministerijos kuruojamos Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos skirta 744 783 Eur, likusią sumą investavo VMU.
Miškų pritaikymas rekreacijai yra vienas iš VMU vykdomų specialiųjų valstybės įpareigojimų, rekreacinių objektų priežiūra bei atnaujinimas – nuolatinis miškininkų darbas, siekiant, kad lankytinos vietos miške būtų patrauklios ir saugios tiek šalies gyventojams, tiek turistams iš svečių šalių.
VMU valdo ir prižiūri 1107 rekreacinius objektus. Vien per 2023 m. VMU regioniniai padaliniai rekreacinių objektų priežiūrai ir remontui išleido daugiau nei 523 tūkst. Eur.
Miškininkai tikisi, kad po atnaujinimo Lopaičių pažintinis takas sulauks dar didesnio lankytojų dėmesio. Kviečiame užsukti į Lopaičių pažintinį taką, kur istorija ir legendos susipina su Ruškio kraštovaizdžio gamtos grožiu!
Valstybinių miškų urėdijos informacija
Atnaujinimo data: 2024-09-17
Investuoti į namo renovaciją apsimoka: šildymo sąskaitas galima sumažinti net kelis kartus
S. Gentvilas: Baltijos jūros taršą mažinti padės LIFE programos projektas
Aplinkos ministro S. Gentvilo sveikinimas Pasaulinės architektūros dienos proga
S. Gentvilas: verslui skirta 11,6 mln. eurų parama netaršiems automobiliams įsigyti