Pelkių būklei gerinti Aplinkos ministerija pakeitė medžioklės taisykles, pagal kurias balandžio 1 d. įsigalios draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais. Antradienį, vasario 2-ąją, minima Pasaulinė pelkių diena.
Per vandens paukščių medžiokles neretai pasipila šratų krūša, paliekanti taršos švinu pėdsaką. O pelkės ir kitos šlapynės itin jautrios taršai. Pelkės neįkainojamos savo gausia biologine įvairove, retomis ir saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, nekalbant apie pelkių svarbą kovojant su klimato kaita.
Lietuva, kaip ir dar 170 valstybių, yra pasirašiusi pelkėms apsaugoti skirtą Ramsaro konvenciją. Šiuo lygiai prieš 50 metų Irano mieste Ramsare sudarytu tarptautiniu susitarimu saugomos ne tik visos planetos išlikimui svarbios pelkės, bet ir kitos vietos, kuriose gausu vandens. Tai žemapelkės, aukštapelkės, nendrynai, dirbtiniai ir natūralūs vandens telkiniai, pastoviai ar laikinai užmirkusios teritorijos. Visos jos vadinamos šlapžemėmis.
Mūsų šalyje tarptautinės reikšmės saugomomis šlapžemėmis yra paskelbti Čepkelių, Kamanų, Viešvilės gamtiniai rezervatai ir Žuvinto biosferos rezervatas, Nemuno deltos regioninis parkas, Girutiškio pelkė ir Adutiškio-Svylos-Birvėtos šlapžemių kompleksas.
Šiuo metu natūralios pelkės užima vos apie 2,73 proc. Lietuvos teritorijos, o pažeistos – dar beveik 7 proc. Dauguma jų yra Baltijos ir Žemaitijos aukštumų daubuotame reljefe, Vidurio žemumoje, Pietryčių lygumos upių slėniuose.
Daugelį metų į pelkes ir kitas šlapynes žiūrėta kaip į nevertingą žemę – jos buvo nusausinamos, iškasamos, paaukojamos miestų infrastruktūrai. Iš Lietuvoje XX a. buvusių 1,5 tūkst. didesnių kaip 50 ha pelkių likę tik kiek daugiau nei pusė. Tai sausinimo, melioracijos padariniai.
Pelkių hidrologiniam režimui atkurti saugomų teritorijų direkcijos, nevyriausybinės organizacijos aktyviai įgyvendina gamtotvarkos priemones. Esama apie 10 pelkių, kurių hidrologinis režimas atkurtas, kitąmet planuojama atgaivinti dar penkias.
Į Lietuvos pelkių apsaugai ir atkūrimui skirtą nuotolinį renginį vasario 2 d. 18 val. kviečia Nacionalinis saugomų teritorijų lankytojų centras. Prisijungti prie renginio galima per šio centro „Facebook“ paskyrą.
Atnaujinimo data: 2021-02-06
Miškai prabyla žemaitiškā – po atnaujinimo lankytojų laukia Lopaičių pažintinis takas
Kviečiame į ESPON programos ir tvarios urbanistikos pristatymą
Minint Tarptautinę ozono sluoksnio apsaugos dieną – dėmesys Monrealio protokolui
Siūloma numatyti išankstinių leidimų išdavimo atliekų importui sąlygas
Gaisras medžio apdirbimo įmonėje Panevėžyje: galima padidėjusi oro tarša