Žaliuosiuose pirkimuose nustatyti nauji kriterijai visuomeninės paskirties pastatams
Aplinkos ministras patvirtino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, leisiančius padidinti tokių pirkimų skaičių.
Vienas svarbiausių šio aprašo pokyčių liečia statybos sektorių: statant visuomeninės paskirties pastatus turės būti naudojama ne mažiau kaip 50 proc. medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių. Vykdant šių pastatų statybą bus skatinamas ne tik tvarios medienos naudojimas, tačiau ir taikomos aplinkosauginės statybos produktų deklaracijos, leisiančios toliau siekti tvarios statybos praktikos.
Apraše nustatyti aplinkosauginiai kriterijai padangoms, tausios žvejybos reikalavimai maisto produktams ir paslaugoms, patikslinti tekstilės gaminių kriterijai bei atitikties dokumentai. Taip pat pakeisti reikalavimai kelių dangos konstrukcijoms naudojamoms medžiagoms.
Šie pakeitimai įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Aplinkos ministerija, rengdama teisės aktus dėl žaliųjų pirkimų, glaudžiai bendradarbiauja su Viešųjų pirkimų tarnybos Darniųjų pirkimų skyriaus specialistais, nuolat teikiančiais pasiūlymus dėl efektyvaus žaliųjų pirkimų vykdymo.
Žaliuoju vadinamas pirkimas, kuriuo pirkimo vykdytojas įsigyja prekes, paslaugas ar darbus, darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose. Šie pirkimai ne tik prisideda prie klimato kaitos poveikio mažinimui bei turi potencialą paskatinti kovos su klimato kaita, bet ir nubrėžia naują viešojo sektoriaus kryptį darnaus vartojimo link.
Vyriausybė yra iškėlusi tikslą, kad nuo 2023 m. Lietuvoje visi viešieji pirkimai turi būti žali. Naujausiais duomenimis šiuo metu žalieji pirkimai pagal vertę sudaro 95,3 proc., o paskutinįjį metų ketvirtį net 99,6 proc.
Atnaujinimo data: 2024-10-30
Taip pat skaitykite:
Parengtas Statybos kodekso projektas. Iki gegužės 1 d. laukiama darbo grupės rekomendacijų
Medžiojamų gyvūnų padaryta žala bus nustatoma tiksliau
Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą
Džiuginanti statistika: per metus Lietuvoje suteikta pagalba beveik 2 tūkstančiai laukinių gyvūnų