DEVYNI DALYKAI, kuriuos galiu padaryti, kad oras, kuriuo kvėpuojame, būtų švaresnis, sveikata geresnė, o piniginė pilnesnė
1. Vengti bereikalingo deginimo. Kiekvienas uždegtas daiktas, pradedant cigarete, baigiant Joninių laužu, į orą išsiskiria visa puokštę kenksmingų medžiagų: smalkes, suodžius, sieros ir azoto oksidus, benz(a)pireną, sunkiuosius metalus. Visos jos gali sukelti širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ir kitas sunkias ligas, tarp jų ir vėžį. Nuolatinis dūmų tvaikas kelia pagrįstą gyventojų nepasitenkinimą ir diskomfortą. Verta pamastyti, kas teiks namuose daugiau džiaugsmo – akvariumas, čiurlenantis fontanėlis ar rūkstantis ir šilumos papildomai nedaug teikiantis židinys, iš kurio dar reikės ir pelenus kuopti.
2. Namuose įrengti tik sertifikuotus kurą deginančius šilumos gamybos įrenginius, atitinkančius energijos poreikį konkrečioms patalpoms. Pramonės į rinką tiekiami šildymo įrenginiai iki masinės gamybos praeina ilgą mokslinių tyrimų, bandymų ir tobulinimų kelią. Naujausi katilai atitinka griežtus išmetamų teršalų kiekio reikalavimus. Svarbu profesionaliai įvertinti būstui reikalingą energijos poreikį. Per mažą katilą reikės nuolat kūrenti, per didelis veiks ne visu pajėgumu. Abiem atvejais ne tik bus labiau teršiamas oras, bet ir šildymas kainuos brangiau. Rekomenduojama pasirinkti katilus su automatiniu pakuros pakrovimu. Tas ne tik sutaupys laiko įrenginio priežiūrai, bet ir užtikrins geresnes degimo sąlygas, mažins teršalų kiekį, ypač išmetamų į vidaus patalpas.
3. Katilą eksploatuoti griežtai laikantis katilo gamintojo nustatytos naudojimo tvarkos, naudoti tik tam katilui numatytą kurą, laikytis saugos ir technologinių reikalavimų, nekeisti konstrukcijos. Tik pagal gamintojo nurodytas sąlygas veikiantis katilas išmeta mažiausią teršalų kiekį ir užtikrinamas ilgesnis jo tarnavimo laikas. Deginant katilui nepritaikytą kurą didėja grėsmė eksploatacijos saugumui (pvz., deginant kaitresnes akmens anglis medienai skirtame katile, šildymo sistema gali perkaisti ir gali būti pažeisti jos komponentai).
4. Kūrenti tik mažiau taršų ir sausą kietąjį kurą. Malkos turi būti paruoštos bent jau prieš metus, laikomos sausai, gerai vėjo prapučiamose vietose (ne rūsiuose ar garažuose). Drėgnas kuras pakuroje ir šildo silpniau, ir jo reikia daugiau, ir šildymo sistema genda dažniau, o galiausiai dėl suprastėjusių degimo sąlygų formuojasi pavojingesni teršalai, pvz., smalkės. Venkite akmens anglių, durpių deginimo, kadangi šios kuro rūšys degdamos mažuose, senesnės technologijos, nepakankamai prižiūrimuose šildymo įrenginiuose, išskiria pavojingesnius oro teršalus, deginant dažnai juntamas nemalonus kvapas, kuris kelia kaimynystėje gyvenančių piliečių nepasitenkinimą.
5. Nedeginti atliekų. Buitiniuose šildymo įrenginiuose degant medienos drožlių ar plaušo plokščių ar iš jų gaminamų baldų atliekoms, pabėgiams, plastikui, sintetiniams audiniams ir kitokioms liekanoms, išsiskiria ypatingai pavojingi sveikatai teršalai, kurie labai kenkia vaikams, nėščioms moterims, senyvo amžiaus asmenims ir sveikatos problemų turintiems gyventojams. Deginti atliekas ne specialiai joms deginti skirtuose įrenginiuose draudžia Aplinkos oro apsaugos įstatymas.
6. Nepradėti šildymo sezono neišvalius kamino, pakuros ir peleninės. Šildymo sistemos komponentų užsikimšimas suodžiais didina oro taršą, mažina šildymo įrenginio energetinį efektyvumą, didina gaisro riziką ir gyventojų asmenines išlaidas (reikia daugiau lėšų kurui ir šildymo sistemos remontui).
7. Esant galimybėms, diegti alternatyvios energijos sistemas. Saulės baterijos, saulės kolektoriai, geoterminis šildymas ne tik išvaduoja nuo rūpesčio rūpintis kuru, šildymu, šildymo įrenginių priežiūrą, susidariusiais pelenais ir pan., bet ir visiškai apsaugo nuo patalpų ir aplinkos (lauko) oro taršos, galimo jos žalingo poveikio sveikatai.
8. Esant galimybėms, jungtis prie centralizuoto šilumos tiekimo sistemų. Pramoniniuose įrenginiuose gaminama šiluma yra „švaresnė“ dėl didelėms katilinėms keliamų griežtų aplinkosaugos reikalavimų. Dėl kuro deginimo aukštoje temperatūroje ir įrengtų pažangių išmetamųjų dujų valymo įrenginių (filtrų), iš didelės, centralizuotai šilumą tiekiančios katilinės išmetama mažiau teršalų, nei iš individualių namų kaminų.
9. Šiomis rekomendacijomis ir gerąja šildymo įrenginių eksploatavimo praktika pasidalinti su artimaisiais, draugais ir kaimynais. Kurkime ir aplinkosauginiu požiūriu „saugią kaimynystę“.