BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pakuočių atliekos

Reikalavimai rūšiuojamoms medžiagoms priklauso nuo teritoriją aptarnaujančio atliekų tvarkytojo techninių galimybių ir pajėgumų. Todėl Aplinkos ministerija ar kita valstybinė institucija negali nustatyti vienodos atliekų rūšiavimo visoje Lietuvos teritorijoje tvarkos. Pagal Valstybinio atliekų tvarkymo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 512 „Dėl Valstybinio atliekų tvarkymo 2014–2020 metų plano patvirtinto“, 247.3 papunktį savivaldybėms siūloma naudoti tokių spalvų antrinėms žaliavoms rūšiuoti skirtus konteinerius: popieriaus – mėlynus, plastiko ir kitų pakuočių – geltonus, stiklo – žalius. Šių konteinerių spalvos kai kuriose savivaldybėse gali būti kitokios, pvz., balti, mėlyni ir geltoni. Tokiu atveju, rekomenduojame vadovautis užrašais ant konteinerių ir į atitinkamus konteinerius mesti pavojingomis medžiagomis ar riebalais neužterštas atliekas.

Atsižvelgiant į tai, kad atliekų tvarkymo įmonėje ištuštinus konteinerius juose esančios atliekos dar kartą perrūšiuojamas, gyventojams nebūtina į antrinių žaliavų konteinerius mesti tik kaip perdirbamas pažymėtas medžiagas, t. y. visas neužterštas į plastikus panašias atliekas reikėtų mesti į konteinerį su užrašu „Plastikai“, į popierių panašiassu užrašu „Popierius“ ir pan. Kamštelius nuo plastikinių butelių nusukti nebūtina. Tačiau norint, kad atliekos konteineryje užimtų kuo mažiau vietos ir konteineris nebūtų taip greitai užpildomas, prieš metant į konteinerį patartina kamštelius nuo plastikinių butelių nusukti, o pačius butelius suspausti.

 

Į mėlynos spalvos konteinerį su užrašu „POPIERIUS“ galima mesti švarų popierių:

laikraščius, žurnalus, pakavimo popierių, kartonines dėžes;

negalima mesti: tapetų, servetėlių, popierinių nosinių, pakelių nuo traškučių, kalkinio ir riebalais sutepto popieriaus (pvz. dėžutės nuo picos). Tokius popieriaus gaminius reikia mesti į nerūšiuotų atliekų, t. y. į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

 

Į žalios spalvos konteinerį su užrašu „STIKLAS“ galima mesti:

butelius, stiklainius, kitus stiklo indus, įvairaus stiklo duženas;

negalima mesti: porceliano duženų, elektros lempučių, dažais ar tepalais užterštos taros, ampulių, stiklinių vaistų buteliukų, keramikos šukių, veidrodžių, automobilių langų stiklų, lempų ir dujinių lempų, stiklo lakštų, armuoto stiklo, kristalų.

 

Į geltonos spalvos konteinerį su užrašu „PLASTIKAS“ (ar užrašu „plastmasė“) galima mesti:

plastikinius PET butelius (nuo limonado, mineralinio vandens, alaus, aliejaus), indelius nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, šampūno, polietileno plėvelę, kitą plastikinę pakuotę, žaislus, indus, kombinuotas pakuotes („Tetra Pak“ ir pan.). Prieš metant į konteinerį PET butelius patartina juos suspausti, kad jie užimtų kuo mažiaus vietos konteineryje. Reikėtų stengtis, kad pakuotės būtų kuo švaresnės.

Negalima mesti: tepalo bakelių, taros nuo aušinimo skysčio, kt. cheminėmis medžiagomis ar riebalais užterštos pakuotės.

 

Metalo pakuočių nėra tiek daug, todėl specialių konteinerių joms dažniausiai nėra. Metalo atliekas reikia mesti į plastikui arba stiklui skirtą konteinerį (žiūrėti ant konteinerių išvardintus į juos metamų atliekų sąrašus). Galima mesti konservų dėžutes, skardines nuo gėrimų, aliuminio lėkštes ir kepimo skardines, metalinius dangtelius, dėžutes ir visas kitas metalinės pakuotės atliekas;

Negalima mesti: aerozolinių flakonų, taros nuo pavojingų cheminių medžiagų, dažais užterštų dėžučių.

 

Apie atliekų rūšiavimą ir rūšiavimo naudą daugiau skaitykite čia:

http://zaliasistaskas.lt/gyventojams/kaip-ir-kur-rusiuoti-atliekas/

http://rusiuojigalvoji.lt/pradinis/apie-rusiavima/kaip-teisingai-rusiuoti/

http://gamtosateitis.lt/rusiuokime/

http://lkata.lt/lt/apie-atlieku-rusiavima

Bendrieji pakuočių ženklinimo reikalavimai nustatyti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 348. Vadovaujantis minėtomis taisyklėmis, pakuotės ženklinamos nurodant pakuotėms pagaminti naudotą medžiagą (medžiagas). Pakuotei pagaminti naudotos medžiagos identifikavimui naudojami skaitiniai kodai ir raidiniai sutrumpinimai:

plastikinė pakuotė   PET 1,

                                    HDPE 2,

                                    PVC 3,

                                    LDPE 4,

                                    PP 5,

                                    PS 6,

                                    kitokia plastikinė 7-19

popierinė/kartoninė pakuotė   PAP 20-39

metalinė pakuotė     plieninė FE 40,

                                    aliumininė ALU 41,

                                    kitokia metalinė 42-49

medinė pakuotė      FOR 50-59

tekstilinė pakuotė    medvilninė TEX 60,

                                   džiuto TEX 61,

                                   kitokia medvilninė 62-69

stiklinė pakuotė        bespalvė stiklinė GL 70,

               žalia stiklinė GL 71,

               ruda stiklinė GL 72,

               kitokia stiklinė 73-79

kombinuota pakuotė   80-99

 

Kombinuotoji pakuotė ženklinama, naudojant kombinuotosioms pakuotėms suteiktus kodus, priskyrus ją vienai ar kitai kombinuotųjų pakuočių grupei pagal vyraujančią medžiagą arba naudojant sutrumpinimą C/ (atitinkamai nurodant vyraujančios medžiagos raidinį sutrumpinimą). Pvz., jei kombinuota pakuotė pagaminta iš popieriaus ir plastiko, tokios kombinuotos pakuotės kodas - 81, jei šios kombinuotos pakuotės vyraujanti medžiaga (medžiaga, kurios masė kombinuotoje pakuotėje didžiausia) yra popierius, tokia pakuotė gali būti ženklinama nurodant C/PAP.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-09-27