>

Pastebima, kad dalis remonto ir statybų metu susidarančių atliekų yra pavojingos žmonių sveikatai, be to, teršia aplinką, pavyzdžiui, klijų, lakų likučiai ar dažai. Kiekviena pakuotė žymima simboliais, nurodančiais pavojingumą, aplinkai keliamą grėsmę, toksiškumą, degumą ir kitus elementus. 

Pavojingos statybinės atliekos, kuriose gali būti asbesto, pvz., stogo danga, atliekų tvarkytojams perduodamos tik supakuotos sandarioje pakuotėje, kad nedulkėtų ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai. 

Svarbiausia taisyklė – jei samdoma įmonė, svarbu žinoti, kad visas atliekas ir pavojingas ir nepavojingas, galima perduoti tik turintiems teisę atliekų tvarkytojams tokias atliekas tvarkyti. Visi, turintys teisę tvarkyti tam tikras atliekas, privalo registruotis viešame Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR). Jame galima rasti reikiamą informaciją apie atliekų tvarkytojus: kokiais būdais ir kokios atliekas jie gali  tvarkyti.

Kai samdote įmonę Kai pristatote patys Kai surenkama apvažiavimo būdu  

Rinkitės teisėtai veikiančias įmones: 

Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR), įvedę pavadinimą ar kodą, pasitikrinsite, ar įmonė turi teisę surinkti atliekas.

Atliekas pristatyti į stambiųjų atliekų aikšteles galite ir patys. Lietuvoje veikia net 98 tokios aikštelės.

Jų kontaktai – www.tvarkaulietuva.lt svetainėje (žiūrėti žemėlapyje: „Peržiūrėti atliekų surinkimo aikšteles“).

Savivaldybės, neimdamos papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą ar kitą įmoką, turi užtikrinti galimybę atiduoti buityje susidarančias pavojingąsias, statybos ir griovimo atliekas, baldų, elektros ir elektroninės įrangos, naudotų padangų ir kitas komunalines atliekas. Gyventojai pagal savivaldybės paskelbtą grafiką apvažiuojami ne rečiau kaip 2 kartus per metus.

Išsamią informaciją teikia miesto savivaldybė ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius.

Su įmone sudarytoje rašytinėje sutartyje turi būti nurodyta ne tik atliekų surinkimo, bet ir sutvarkymo paslauga.Pristatomos atliekos turi būti surūšiuotos.

Atliekų tvarkytojas privalo pateikti atliekų sutvarkymą patvirtinantį dokumentą (pvz., perdavimo–priėmimo aktą, sąskaitą faktūrą, atliekų vežimo lydraštį), kuriame turi būti nurodyta:

 1. perduotų atliekų pavadinimas,
 2. atliekų kodas pagal atliekų sąrašą ir svoris,
 3. atliekų perdavimo data.

Gyventojai atliekas gali priduoti nemokamai.

Kiek ir kokių atliekų galima nemokamai pristatyti į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles, nustato pats regioninis atliekų tvarkymo centras.

Svarbiausi žingsniai tvarkant statybos, remonto ir griovimo atliekas

Atliekų savininkų atsakomybė 

 • Betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.) turi būti priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms arba į atliekų surinkimo aikšteles. 
 • Gyventojai buityje, soduose, ūkiuose ir kitur susidarančias atliekas privalo rūšiuoti jų susidarymo vietoje savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka. Taip pat naudotis savivaldybės organizuojamomis komunalinių atliekų tvarkymo sistemomis. 
 • Gyventojai turi galimybę surinkimo aikštelėse atiduoti tam tikrą savivaldybės nustatytą kiekį atliekų be papildomo mokesčio. Jeigu aikštelėje norima palikti didesnį nei savivaldybės nustatytą nemokamai priimamą atliekų kiekį, tuomet reikia už paslaugą sumokėti. 
 • Gyventojai taip pat gali kreiptis į atliekas surenkančias ir tvarkančias įmones, tik už paslaugas gali reikėti sumokėti įmonių nustatytą mokestį. 
 • Prieš perduodant atliekas būtina įsitikinti, ar jas priima teisėtas atliekų tvarkytojas, kuris privalo būti įsiregistravęs ATVR ir verstis tokių atliekų, kurias ketinama priduoti, tvarkymo veikla.

Savivaldybių atsakomybė 

 • Savivaldybės, neimdamos papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą ar kitą įmoką už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą, turi užtikrinti galimybę atiduoti buityje susidarančias pavojingąsias, statybos ir griovimo atliekas, baldų, elektros ir elektroninės įrangos, naudotų padangų ir kitas komunalines atliekas, apvažiuodamos nustatytas savivaldybės vietoves ne rečiau kaip 2 kartus per metus.
 • Atliekų tvarkytojai ir savivaldybės, komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriai turi reguliariai informuoti atliekų turėtojus apie datą, laiką ir vietą, kai bus surenkamos buityje susidariusios stambiosios komunalinės atliekos, įskaitant pavojingąsias atliekas. 
 • Į savivaldybę gyventojai gali kreiptis žodžiu ir raštu dėl susidariusių stambiųjų komunalinių atliekų surinkimo papildomos paslaugos. Tokia paslauga už papildomą mokestį turi būti suteikta ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kreipimosi dienos, apie tai iš anksto informavus besikreipiantį atliekų turėtoją. 

Įmonių, tvarkančių atliekas, atsakomybė 

 • Visos atliekas vežančios įmonės turi būti įregistruotos Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR) ir tvarkyti tokios rūšies atliekas, kurias turi teisę tvarkyti ir tik joms leistinais būdais.  
 • Atliekų tvarkytojas, atliekas pridavusiam asmeniui ar įmonei, privalo pateikti galutinį atliekų sutvarkymą patvirtinančius dokumentus (priėmimo aktą ar PVM sąskaitą faktūrą). 
 • Laikytis Statybinių atliekų taisyklėse nustatytų statybinių atliekų tvarkymo reikalavimų.

SVARBU 

Gyventojams ir ūkio subjektams Aplinkos ministerija sukūrė elektroninį įrankį, padėsiantį užtikrinti tinkamą pavojingųjų atliekų klasifikavimą, saugų pavojingųjų atliekų  surinkimą ir tvarkymą. 

Kiekvienas gyventojas gali prisidėti prie aplinkos švarinimo, naudodamas departamento sukurtą interaktyvų įrankį – www.tvarkaulietuva.lt. Šioje platformoje galima greičiau ir tiksliau pranešti apie pastebėtas šiukšles gamtoje.

Primename, kad pastebėjus aplinkosauginį pažeidimą reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112. Taip pat svarbu nufotografuoti ar nufilmuoti pažeidimą, t. y. – asmenis darančius pažeidimą, bei šią informaciją, nuotraukas ar vaizdo įrašą siųsti el. paštu [email protected].  

Atnaujinimo data: 2023-10-30