BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Darnus vystymasis ir miestų planavimas

Darnus vystymasis ir miestų planavimas: JT Darnaus vystymosi tikslų integravimas

Šiuo metu rengiamas naujasis LR teritorijos bendrasis planas (toliau – LRBP) – svarbiausias Lietuvos erdvinio planavimo strateginis dokumentas – planuojama, taip pat bus įrankis Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. tikslų įgyvendinimui teritoriniu aspektu Lietuvoje.

2015 m. Jungtinės Tautos priėmė 17-a Darnaus vystymosi tikslų (toliau – DVT, angl. Sustainable development goals, SDGs), kurie yra paremti penkiais principais: žmonės, planeta, gerovė (klestėjimas), taika ir partnerystė (angl. 5 P’s: people, planet, prosperity, peace and partnership). DVT – ne tik plati vizija darnesnei pasaulio ir visų gyventojų ateičiai, bet tai ir konkreti uždaviniais ir rodikliais paremta sistema. Dėl pastarosios priežasties, DVT integravimas į nacionalinę ir vietinę politiką ir planavimą yra itin vertinga priemonė, kaip efektyviai paskatinti darnesnį vystymąsi, aiškiai apibrėžiant ką tai reiškia tiek konkrečiose srityse, tiek sistemiškai, ir kaip pamatuoti jau padarytą pažangą.

Darnus vystymasis (angl. sustainable development) – tai vystymasis, plėtra užtikrinanti geresnę gyvenimo kokybę tiek dabartinei, tiek ateities kartoms. Darnaus vystymosi pagrindas – tai socialinės gerovės, ekonominio augimo ir tvarios aplinkos balansas ir tolygus šių dimensijų vystymas(is). Kitaip tariant, ekonominė plėtra bus darni ir tvari, tik jei ji kartu teigiamai veiks socialinę gerovę ir mus supančios aplinkos kokybę. Vystytis darniai – vadinasi įvertinti visus elementus kompleksiškai, užtikrinti, kad yra nustatomos visos grėsmės ir iššūkiai, taip pat galimybės ir tokio vystymosi stiprybės.

Teritorijų planavimas yra viena iš tų sričių, kur visapusiškesnis ir struktūruotas darnaus vystymosi principų taikymas gali atnešti didelės naudos individui, visuomenei ir valstybei. Šiandien Lietuvoje teritorijų planavime pirmiausia taikomi funkcinio planavimo principai, daugiausia dėmesio skiriant techninei, fizinei infrastruktūrai. Tuo pačiu nėra pakankamai užtikrinama socialinių, ekonominių, aplinkos apsaugos ir kitų veiksnių darna erdvėje bei visų suinteresuotų šalių kokybiškas įsitraukimas, konfliktų sprendimas kartu.

Darnaus miestų vystymosi tikslas – skatinti pergalvoti, kaip planuojame miestus, kaip juos tvarkome ir valdome ir kaip juose gyvename, kad miestai būtų ne problemų šaltiniai, o atvirkščiai – darnūs, atviri, įtraukūs, kompaktiški, saugūs ir gyvybingi ekonominio augimo, kultūrinio ir socialinio gyvenimo centrai, kurie skatina sveiką gyvenseną, atsakingą gamybą ir vartojimą ir užtikrina gamtinės aplinkos kokybę bei sudaro sąlygas mažinti klimato kaitą.

Žemiau nuorodose yra pateikiamos analizės apie darnaus vystymosi ir DVT integravimą į teritorijų ir strateginį planavimą Lietuvoje ir kitose ES šalyse šiandien, taip pat rekomendacijos ir priemonės, skirtos teritorijų planuotojams, vystytojams ir sprendimų priėmėjams bei bendruomenėms pasitikrinti ar jų miestų ir gyvenviečių teritorijos yra planuojamos darniai.

DOKUMENTAI:

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-09-27