BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Nors pasaulinė paroda „EXPO 2020“ Dubajuje dėl COVID-19 pandemijos atidėta metams ir prasidės 2021-ųjų spalį, mūsų šalis toliau nuosekliai jai ruošiasi. Pasirengimą šiai parodai organizuojanti ir koordinuojanti Aplinkos ministerija skelbė atvirą konkursą Lietuvos paviljono vidaus ekspozicijos koncepcijai sukurti ir gavo devynis projektinius pasiūlymus.

Šio konkurso tikslas, pasak Lietuvos ekspozicijos generalinio komisaro, Aplinkos ministerijos „EXPO“ skyriaus vedėjo Romo Jankausko, – išrinkti originaliausią koncepciją, kuri geriausiai atitiktų pagrindinę „EXPO 2020“ temą bei mūsų šalies pristatymo idėją ir kurią galima įgyvendinti per nustatytą laiką su turimomis lėšomis. Laimėjusį projektą išrinks kompetetinga vertinimo komisija, kurią be Aplinkos ministerijos darbuotojų, sudaro Lietuvos architektų sąjungos, Architektų rūmų ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto deleguoti architektai, Lietuvos įvaizdžio grupės ir VšĮ „Versli Lietuva“ atstovai, regiono, kuriame vyks paroda, žinovas. 

Laimėjusieji pirmąsias tris vietas bus apdovanoti piniginiais prizais, o su pirmosios vietos laimėtoju bus sudaryta sutartis dėl Lietuvos paviljono vidaus ekspozicijos įgyvendinimui reikalingo techninio projekto parengimo. Rengdamas šį projektą, jis turės glaudžiai bendradarbiauti su Lietuvos įvaizdžio grupe ir paviljone integruoti esminius šiuo metu Vyriausybės kanceliarijos užsakymu rengiamos šalies pristatymo užsienyje strategijos 2020-2030 m. elementus.

Lietuvos paviljonas „EXPO 2020” parodoje Dubajuje įgauna pavidalą. Čia jau puikuojasi jo karkasas – ažūrinė medinė fasado konstrukcija. Įsibėgėjant Lietuvos paviljono įrengimui, į parodą buvo išsiųsta ir pagrindiniu šio pastato išskirtinumu laikoma „SoliTek“ saulės elektrinės sistema.

Į paviljono karkasą bus integruoti naujos kartos stiklas-stiklas saulės kolektoriai. Instaliuoti juos padės JAE saulės energijos specialistai. Visų šalių paviljonai privalo naudoti atsinaujinančią energiją, todėl pastaroji sistema iš esmės atitiks keliamus reikalavimus bei pasitarnaus vėdinant ir ventiliuojant pastatą karštomis to krašto dienomis. Dėl klimato sąlygų darbai bus vykdomi tamsiuoju paros metu.

Už visą saulės elektrinės sistemos projektą atsakingi „SoliTek“ ją pilnai pritaikė ne tik karštiems, bet ir vėjuotiems Dubajaus orams. Joje instaliuoti dvipusio veikimo SOLID Bifacial bei stogo dangos funkciją atliekantys moduliai išretintomis celėmis. Bendra kolektorių suminė galia siekia 49,18 kW. Po parodos elektrinė bus pargabenta atgal į Lietuvą ir bus naudojama kitiems viešiesiems projektams.

  

Koronavirusui išplitus visame pasaulyje ir dėl karantino užsidarius pasaulio valstybių sienoms, buvo teisiškai tvarkomi parodos atidėjimo reikalai (balandžio–gegužės mėnesiais už parodos atidėjimą vieneriems metams pasisakė absoliuti dauguma pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuva), darbai parodos statybų aikštelėje šiek tiek sulėtėjo, bet nesustojo. Iš esmės užbaigti visi bendrieji objektai ir infrastruktūra, pastatytas EXPO kaimelis, skirtas apsistoti jame dirbsiantiems parodos dalyviams, birželį užbaigta ir išbandyta keliolikos kilometrų metro linija, sujungusi parodą su Dubajaus miesto centru.

Darbai vyko ir Lietuvos paviljone: į Dubajų nugabenta ir jau sumontuota Lietuvoje pagaminta paviljono medinė dalis (gamintojas – „Jūrės medis“), ant rangovų paklotų pamatų ir metalo konstrukcijų šiuo metu surenkamos modulinės pastato sienos ir stogas. Dubajų jau pasiekė ir Lietuvoje pagamintos itin aukštos kokybės saulės baterijos (gamintojas – „SoliTek“), kita integruotos naujos kartos „stiklas-stiklas“ saulės elektrinei reikalinga įranga. Nors statybų grafikas peržiūrėtas ir pakeistas – iki metų galo paviljono statyba bus baigta, o kitų metų pradžioje pastatą bus leista pradėti eksploatuoti.

Viso karantino metu ir jam pasibaigus su parodos organizatoriais, rangovais ir kitais partneriais Dubajuje tiesiogiai buvo bendraujama dažniau ir jau sumontuota Lietuvoje pagaminta paviljono medinė dalis (gamintojas – „Jūrės medis“), ant rangovų paklotų pamatų ir metalo konstrukcijų šiuo metu surenkamos modulinės pastato sienos ir stogas. Dubajų jau pasiekė ir Lietuvoje pagamintos itin aukštos kokybės saulės baterijos (gamintojas – „SoliTek“), kita integruotos naujos kartos „stiklas-stiklas“ saulės elektrinei reikalinga įranga. Nors statybų grafikas peržiūrėtas ir pakeistas – iki metų galo paviljono statyba bus baigta, o kitų metų pradžioje pastatą bus leista pradėti eksploatuoti. Dėl parodos atidėjimo teko peržiūrėti visas iki tol sudarytas sutartis, keisti darbų atlikimo terminus. Laimei, dalyvavimo kaštai dėl to neturėtų išaugti, nes rangovai neturės skubėti, o organizuojanti valstybė labai geranoriškai priėmė negu iki COVID-19 pandemijos. Nuotoliniai pasitarimai per „Zoom“ platformą vyksta vos ne kiekvieną savaitę, o rugpjūčio pabaigoje įvykęs nuotolinis Tarptautinis dalyvių susitikimas (angl. International Participants Meeting) buvo ne mažiau informatyvus negu visi vykę anksčiau.

Taigi, dėl COVID-19 įvykęs parodos atidėjimas vieneriems metams turės daugiau pliusų nei minusų – parodos dalyviai, taigi ir Lietuva, turi daugiau laiko pasiruošti šiam svarbiam įvykiui, šalys geriau pažins viena kitą, išgrynins tikruosius poreikius. Esama ir daugiau gerų žinių – vien ko vertas pastarosiomis dienomis įvykęs ilgai lauktas JAE ir JAV diplomatinių santykių užmezgimas, be to, paroda, kurios pradžia buvo planuota šiemet, dabar prasidės JAE auksinio jubiliejaus metais: 2021 m. gruodžio 2 d. bus minimas šios arabų šalies 50-metis. O ir apskritai, kai užsikrėtimo pavojus atsitrauks, žmonės vėl galės keliauti ir keistis, paroda „EXPO 2020“ Dubajuje (pavadinime jos data nesikeičia!) bus kaip tik tai, ko pasauliui reikės labiausiai – taip išsiilgto normalaus, žmogiško, tiesioginio bendravimo. Todėl labai tikimės, kad ji daugiau nebus nukeliama – vyks nuo 2021 m. spalio 1 d. iki 2022 m. kovo 31 d. – ir tikrai taps labai svarbia viso pasaulio švente.

   

Nors COVID-19 šiek tiek sujaukė vidaus ir ekspozicijos koncepcijos atranką, prieš pat pandemijos pradžią skelbtam konkursui buvo pateikti vos du darbai, o iš naujo skelbiant sąlygas jos buvo papildytos situacijos padiktuotais reikalavimais (privalomų atstumų laikymasis, liečiamų ekranų atsisakymas ir pan.). Pakartotinai paskelbus konkursą gauti aštuoni pasiūlymai, o su konkurso laimėtoju pasirašyta sutartis dėl vidaus ekspozicijos techninio projekto parengimo.
Konkursą laimėjo įmonė „Mart Pro“, jau daugiau nei dešimt metų užsiimanti ekspozicijų projektų kūrimu ir jų įgyvendinimu. Laimėjusios  įmonės dizainerių pasiūlytas projektas „Kinetinis inovacijų medis“ bene labiausiai atitiko konkurso sąlygų keltus reikalavimus, pagrindinę parodos EXPO 2020 temą („Sujunkime protus, kurkime ateitį“) ir Lietuvos dalyvavimo parodoje tikslus. Projektas spalvingas, dinamiškas, šiltas. Ekspozicijos dominante pasirinkta masyvi stilizuoto medžio instaliacija iš dviejų dalių, įkurdinta erdvės viduryje. Ji leis parodos lankytojų srautams lengvai judėti salėje, o mobilūs elementai su viduje patalpintais autentiškais eksponatais judėdami išlaikys dėmesį ir kurs žaismingumo įspūdį. Medžio kamienas, tarsi pjedestalas, skirtas pagrindiniam eksponatui, įkurdintas ekspozicijos centre, o virš jo pakibusios stilizuotos medžio šakos su asimetriškai išdėliotais kubais sukuria didingumo ir nuostabos atmosferą. Pateiktame projektiniame pasiūlyme harmoningai supinami lietuviški tradiciniai ornamentai, medžio motyvas, gamtos vaizdai ir naujausios technologijos, kas garantuoja šiuolaikiškos ekspozicijos įrengimą. Sėkmingam jos įgyvendinimui pasitarnaus ir visai neseniai pasirodžiusi „Lietuvos pristatymo užsienyje 2020–2030 m. strategija“, išgryninusi svarbiausias mūsų šalies vertybes: laisvę kurti, tobulėjimą, veržlumą ir ryšį su gamta, kviečianti pozicionuoti Lietuvą kaip šalį, atvirą kurti kartu.

Aplinkos ministerija atnaujina Lietuvos paviljone Dubajuje pasaulinės parodos „EXPO 2020‘‘ metu veiksiančios kavinės ir suvenyrų parduotuvės operatoriaus atranką.  

Atrinktasis operatorius parodos metu (paroda dėl COVID 19 pandemijos pernai buvo atidėta metams ir dabar vyks nuo š. m. spalio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d.) turės organizuoti Lietuvos paviljone kavinės-baro darbą ir prekybą lietuviškais gaminiais (suvenyrais). Operatoriaus veikla turės atitikti pasaulinės parodos keliamus reikalavimus ir Lietuvos paviljono pasirinktą kryptį, tinkamai ir šiuolaikiškai reprezentuoti  mūsų nacionalinę virtuvę ir aukštos kokybės Lietuvoje pagamintą produkciją. Visą veiklą parodos metu Lietuvos paviljone įrengtose patalpose pasirinktos įmonės turės vykdyti savo lėšomis ir atsakomybe. 

Atrankai pateiktus projektus vertins tarpinstitucinė  Lietuvos pasirengimo dalyvauti pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ koordinavimo komisija. Ji pritarė atnaujintoms atrankos sąlygoms, o gavusi ir įvertinusi pasiūlymus rekomenduos Aplinkos ministerijai sudaryti bendradarbiavimo sutartį su daugiausiai balų surinkusia įmone. Jeigu gauti pasiūlymai turės ryškių privalumų ar trūkumų vienoje iš bendradarbiavimo sričių (šį kartą atskirai bus vertinami  įmonių pasiūlymai dėl prekybos ir dėl maitinimo), komisija galės siūlyti ministerijai sudaryti ir dvi atskiras sutartis: vieną su daugiausiai balų surinkusia įmone dėl bendradarbiavimo organizuojant veiklą paviljone įrengtoje kavinėje-bare, kitą dėl bendradarbiavimo vykdant prekybą lietuviškais gaminiais ir suvenyrais.  

Pasiūlymų atrankai bus laukiama iki 2021 m. kovo 29 d. 10 val. 

Atrankos sąlygas ir jų priedus galite rasti čia.

  

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-03-18