BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Gausialapis lubinas (Lupinus polyphyllus Lindl.)

Gausialapis lubinas (Lupinus polyphyllus Lindl.)

Gausialapiai lubinai

L. Janulaitienės nuotrauka

Gausialapis lubinas (Lupinus polyphillusLindl.) daugiametis, 50-150 cm aukščio pupinių šeimos augalas kilęs iš Šiaurės Amerikos. Žiedai dažniausiai būna įvairių atspalvių mėlyni ar violetiniai, rečiau balti ar margi, sukaruti į kekes. Žydi nuo gegužės pabaigos iki birželio pabaigos, pavieniai arba nupjauti žydi ir kitais vasaros mėnesiais. Iš žiedų susiformuoja vaisiai - plaukuotos ankštys su sėklomis. Vienas stambesnis augalas per vegetacijos periodą sėklų gali išbarstyti daugiau nei 5 tūkstančiai. Sėklos išlieka daigios daugelį metų, o kietalūkštės sėklos, kurios paprastai sudaro 20 proc. visų sėklų, - 50 metų ir ilgiau. Gausialapis lubinas gali daugintis ir šakniastiebiais, pavyzdžiui, jei yra padalijamas ariant dirvą.

Gausialapio lubino pagrindinė šaknis stora, šalutinės šaknys stambios, o šaknų sistema stipri, todėl augalas gana lengvai pakelia sausras. Su gumbelinėmis atmosferos azotą fiksuojančiomis Bradyrhizobium genties bakterijomis sudaro simbiozę: bakterijos maitinasi augalo susintetintomis organinėmis maisto medžiagomis, o gausialapis lubinas - bakterijų sukauptu azotu. Dirvožemis, kur gausu, būna papildytas azotu. Jį įsisavina ir kiti šalia augantys augalai. Kaip tik dėl šios savybės - patręšti dirvožemį - gausialapis lubinas buvo plačiai naudojamas žemės ūkyje, dėl įspūdingų žiedų auginamas kaip dekoratyvinis augalas, o Lietuvoje dar naudotas ir priešgaisrinėse miškų juostose, nes dėl gerai išvystytos šaknų sistemos net per sausrą neišdžiūsta, sąžalynai gali užkirsti kelią pažeminiams gaisrams.
 

Papuoškime namus, darbovietes skintais gausialapių lubinų žiedais

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-03