Apie upių atkūrimą
Upių vientisumo atkūrimu siekiama atkurti upes į kuo natūralesnę būseną, atstatyti šios sistemos funkcionalumą, atkuriant upėms būdingą biologinę įvairovę ir gerinant paviršinių vandens telkinių būklę. Tai pasiekiama šalinant nenatūralius, tėkmę stabdančius ar keičiančius barjerus, renatūralizuojant stipriai žmogaus pakeistus vandens telkinius, suteikiant galimybę žuvims migruoti per jų kelyje pasitaikančias kliūtis.
Upės yra kompleksinės sistemos, reguliuojančios natūralius gamtos procesus. Natūraliai tekančios upės palaiko kitų ekosistemų funkcionalumą, transportuoja maistines ir kitas medžiagas, sušvelnina potvynių padarinius, sukuria buveines gėlavandeniams augalams ir gyvūnams, jos sukuria estetinę vertę ir rekreacinio laisvalaikio galimybes.
Lietuvos situaciją vertinant pagal ES Vandenų pagrindų direktyvos nustatytas metodikas žinoma, kad Lietuvoje 50% upių yra pažeistos, o 80% vandens telkinių yra vienu ar kitu būdu pakeisti žmogaus veiklos. Ši direktyva įpareigoja, kad bendrijos narės turi siekti, jog visų paviršinių vandens telkinių būklė būtų gera. Įgyvendinant šį reikalavimą 2017 metais buvo patvirtinta Vandenų srities plėtros programa. Vienas iš programoje įvardijamų veiksmų padėsiančių pagerintų šalyje esančių vandenų būklę – migracijos kelių sudarymas.
Lietuvoje esančios 1225 registruotos ir apie 300 neregistruotos užtvankos stabdo upės vandens tėkmę, taip užkirsdamos migracijos kelius žuvims, stabdydamos maistinių medžiagų ir sedimentų transportą ir kardinaliai pakeisdamos upių ekosistemą – iš upių į tvenkinių. Aplinkos apsaugos agentūros žemėlapyje ir sąraše pateikiamos užtvankos ir slenksčiai turintys didžiausią įtaką vandens telkinių ekologinei būklei.
Europoje kilęs susirūpinimas dėl mažėjančių žuvų išteklių, prastėjančios vandens telkinių būklės ir degraduojančių ekosistemų, pasiūlė paprastą būdą, kaip spręsti visas problemas viena priemone – nebenaudojamų užtvankų demontavimu. Šis siekis taip pat įvardintas 2030m. ES biologinės įvairovės strategijoje – sąlygų sudarymas laisvai tekėti bent 25 000 km ES upių.
Naujienos susijusios su upių vientisumo atkūrimu:
- 2020.05.04 vykusios konferencijos "Žuvų migracijos kelių atkūrimas Lietuvoje" įrašas youtube platformoje.
- Lietuvoje įgyvendinamas RETROUT projektas - Smeltalės upės renatūralizavimas (informacija angliškai)
- Tarptaurinių organizacijų 2021 m. organizuoto The River Symposium pristatymai ir informacija.
- Aplinkos ministerijos užsakytos Studijos apie užtvankų įvertinimą ekologiniu ir socioekonominiu požiūriu dokumentai.
Nuotraukoje Minijos upė (viršuje) ir Alanto upė (apačioje).
Nuotraukų autorius: Antanas Kubilius