Europos upių vientisumo atkūrimo iniciatyvos
Organizacijos
- Viena svarbiausių upių vientisumo organizacijų yra – Europos upių atkūrimo centras (ang. European centre for river restoration (ECRR)). Šios organizacijos tikslas kurti tinklą tarp upių atkūrimo specialistų, institucijų ir organizacijų Europoje, bei kaupti ir prisidėti prie geriausių praktikų tobulinimo.
- Pasaulio žuvų migracijos fondas (ang. World fish migration foundation), įsikūręs Olandijoje. Ši tarptautinė organizacija siekia per upių atstatymo projektus į pasaulio upes sugrąžinti dažnai jau nykstančias migruojančių žuvų rūšis. Organizacija dirba su sąmoningumo šiuo klausimu ugdymu bei padeda vietos ir globalioms organizacijoms, dirbančioms su šia tema. Organizacija yra išleidusi jau dvi angliškos knygos From Sea to Source versijas, kurioje suteikiama informacija apie upių atstatymo ir užtvankų demontavimo projektus ir svarbą migruojančioms žuvims.
- Pasaulio žuvų migracijos fondas dalyvauja Horizon 2020 projekte, jungiančiame net 20 partnerių. Projektas vadinasi AMBER, Adaptive Management of Barriers in European Rivers (liet. Prisitaikantis kliūčių valdymas Europos upėse). Partneriai siekia sukurti pirmąjį upių junglumo visoje Europoje vertinimą, siekiant pabrėžti, kur labiausiai reikia upių atkūrimo projektų, sukurti holistinę sistemą ir susijusias priemones, padedančias atkurti vietos upių ekosistemas, rinkti informaciją pasitelkiant piliečių mokslą ir kt.
-
Pasaulio žuvų migracijos fondas sukūrė projektą, kuris tiesiogiai susijęs su užtvankų ir kitų kliūčių upėse demontavimo klausimu. Ši iniciatyva vadinasi Dam Removal Europe. Šis projektas siekia sujungti ties šia tema Europoje dirbančius specialistus, vykdomi seminarai, kuriuose dalijamasi žiniomis, taip pat veikia internet svetainė, kurioje galima rasti medžiagą apie Europoje vykstančius užtvankų demontavimo projektus bei dalintis naujienomis ir informacija.
Pasaulio gamtos fondo (WWF) infografikas
Užtvankų demontavimo pavyzdžiai
Suomija
Istorinė Tikkurila užtvanka Vantaa mieste buvo demontuota 2019 metais. Užtvanka buvo svarbi istorinės gamyklos dalis, tačiau buvo prastos būklės ir ją reikėjo atnaujinti. Užtvanka buvo kliūtis migruojančioms žuvų rūšims (ten buvęs žuvitakis tinkamai neveikė), o krantinei buvo keliami rekreacijos vystymo lūkesčiai. Visi šie veiksniai lėmė užtvankos pašalinimo sprendimų priėmimo procesą.
Per išankstinę apklausą (ang. pre-survey) paaiškėjo, kad šiame projekte pagrinde buvo svarbūs šie aspektai: ekologija (ypač žuvys), rekreacija ir kultūrinė istorija. Prieštaravimas buvo tarp užtvankos pašalinimo siekiant pagerinti žuvų migraciją ir išsaugoti užtvanką kaip kultūrinio istorinio vientisumo dalį. Šiame procese dalyvavo platus ekspertų, suinteresuotųjų šalių, sprendimus priimančių asmenų ir gyventojų tinklas, užtikrinantis, kad būtų išgirsti visų siekiai ir nuomonės ir rezultatas būtų priimtas daugumos. Prieš tyrimą buvo išnagrinėtos kelios alternatyvos, siekiant nustatyti perspektyvius sprendimus, jų poveikį ir neapdorotas išlaidas.
Taip pat, buvo renkama informacija apie viešąją nuomonę šiuo klausimu. Buvo išleistas tikslų ir planavimo proceso dokumentas, į kurį buvo gautos 37 miesto gyventojų, aktyvių žvejų, įmonių ir aplinkosaugos organizacijų pastabos. Dauguma atsiliepimų skatino ir pasisakė už užtvankos pašalinimą dėl ekologiškesnės ir žuvims palankesnės upių aplinkos bei geresnių rekreacinių galimybių.
2019 m. pavasarį buvo baigtas detalus planavimas.
2019 m. birželio 3 d. užtvanka buvo demontuojama.
Nuotraukos prieš ir po Tikkurila užtvankos demontavimo ant Keravanjoki upės (Vantaa, Suomija). Nuotraukos iš damremoval.eu
Ispanija
Robledo de Chavela - Vakarų Madrido provincijoje 1968 metais atidaryta užtvanka formuodama tvenkinį atliko vandens rezervuaro vietinei bendruomenei funkciją. Dėl gyvulininkystės ūkių nuotekų sukelto vandens užterštumo, 1990 metais rezervuaras buvo nustotas naudoti. 2004 metais pasinaudodami tuo, kad vandens naudojimo leidimas užtvankai buvo negaliojantis, Tajo hidrografinė konfederacija tapo užtvankos savininkais. Tačiau procesai pajudėjo tik 2012 metais, kadangi buvo užfiksuoti užtvankos pažeidimai, galintys sukelti avariją, tai smarkiai paspartino demontavimo procesus
Pirmoje demontavimo stadijoje 2012 metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais:
- Žuvų su elektra gaudymo metodu buvo sugautos žuvys ir perkeltos kitur.
- Supiltos 1,5m ir 3,5m aukščio užtvaros žemupyje, kad nebūtų nuplauti sedimentai žemyn upe.
- Išpumpuotas vanduo iš rezervuaro.
- Prakastas melioracinis latakas, leidžiantis rezervuare esantiems sedimentams išdžiūti.
Antroje - atkūrimo stadijoje per 2012-2013 metus:
- Buvo analizuoti sedimentai dėl ekotoksinų ir sunkiųjų metalų.
- Sedimentai buvo išvežti iš rezervuaro.
- Įvairiais natūraliais elementais buvo formuojama upės vaga.
- Buvo sodinami medžiai ir krūmai erozijos prevencijai.
Ši užtvanka buvo pati didžiausia demontuota užtvanka Ispanijoje. Pagrindinė demontavimo motyvacija vietinei valdžiai buvo atstatyti natūralią upės tėkmę ir atgaivinti natūralią Cofio upės ekosistemą. Praėjus 4 metams nuo užtvankos demontavimo įvykdyti biologiniai tyrimai rodė pagerėjimą daugelyje parametrų: įvairių organizmų įvairovė, gausa ir paplitimas. Dėl to upės atkarpa pasiekė „labai gerą“ ekologinę būklę pagal Vandens pagrindų direktyvos standartus.
Prieš ir po Robledo de Chavela užtvankos demontavimą Cofio upėje (Ispanija). Nuotraukos iš Ispanijos Aplinkos ministerijos.
Estija
Sindi miesto užtvanka ant Pernu upės buvo statyta 1975 metais, su tikslu tiekti vandenį iš tvenkinio tuo metu mieste dirbusiai vilnos pramonei. Užsidarius pramonei jau kuris laikas užtvanka nebevykdo šios funkcijos. kadangi užtvanka stovėjo vos 14 kilometrų atstumu nuo upės žiočių į jūrą, šis barjeras paveikė visos Pernu upės baseino žuvų, įvairovę ir gausą. Estijos aplinkos apsaugos agentūra 2015 metais pradėjo projektą atkurti Pernu upės vientisumą. Tačiau dėl politinės valios, bendruomenės pasipriešinimo ir kitų veiksnių demontavimas buvo pradėtas 2018 metais, o projektas baigtas 2020 metais.
Sindi užtvanka buvo didžiausia iš 120 užtvankų demontuotų Estijoje. Demontavimas atnešė pozityvius pokyčius tiek upės sistemai, tiek ir Sindi miesto bendruomenei. Vietiniai praneša jog lašišos ir žiobriai pastebimi 60-80 kilometrų aukščiau buvusios užtvankos, populiarėjanti sutvarkyta rekreacinė zona palei upę, sparčiai besivystančios vandens sporto paslaugos, didėjančios nekilnojamojo turto kainos ir atsigaunantis miestas. 15 mln eurų projekto metu buvo demontuotos ir kitos 10 užtvankų, ko pasekoje 3300 km upės tapo vientisa.
Prieš ir po Sindi užtvankos demontavimo Pernu upėje (Estija). Nuotraukos iš Estijos aplinkos apsaugos agentūros ir damremoval.eu.