BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Atliekas tvarkančios įmonės įpareigotos susitvarkyti po bankroto ir atlyginti žalą po nelaimės

Data

2021 06 30

Įvertinimas
2
2060_4d21f000a41bd8c3192663dafb6c864b.jpg

Trečiadienį Seimas priėmė aplinkos ministro Simono Gentvilo pasiūlytas Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios užtikrins atliekų tvarkytojų atsakomybę avarijos atveju – įmonės turės atlyginti gamtai, gyventojams, kitiems ūkio subjektams padarytą žalą.

 

Ministro manymu, pataisos yra reikšmingos užkertant kelią tokioms katastrofoms, kaip padangų gaisras „Ekologistikos“ įmonėje Alytuje užpernai. „Šį įmonė, apsidraudusi vos 18 tūkst. eurų, sąlygojo nuostolius aplinkiniams žemdirbiams, įmonėms, kitiems ūkio subjektams. Nuostoliai skaičiuojami milijonais, o valstybė ne tik kompensavo milijoninę žalą tretiesiems asmenims – visų pirma ūkininkams, bet ir pati savo lėšomis turi sutvarkyti išdegusius sandėlius“, – sakė Simonas Gentvilas.

 

Įsigaliojus veikiančių atliekų tvarkytojų civilinės atsakomybės sistemai, įmonės privalės turėti optimalias bankines garantijas, kad jų bankroto atveju atliekos būtų sutvarkytos, o nelaimės atveju nukentėjusiems gyventojams būtų atlyginta ne iš valstybės biudžeto, o iš šių garantijų. Simono Gentvilo požiūriu, tokia tvarka kartu panaikins praktiką sandėliuoti bešeimininkes atliekas apleistose fermose.

 

Reikalavimas drausti įmonės civilinę atsakomybę iki šiol buvo numatytas tik pavojingųjų atliekų tvarkytojams, todėl, nutikus gaisrui ar kitai nelaimei, pavyzdžiui, nepavojingąsias atliekas (tarkim, padangas) tvarkančioje įmonėje, gali būti neatlyginta aplinkai ar tretiesiems asmenims padaryta žala. Priimtos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos nustato, kad civilinės atsakomybės draudimo sąlygų turės laikytis įmonės, surenkančios, vežančios bei apdorojančios ne tik pavojingąsias atliekas, bet ir nepavojingąsias – netinkamas naudoti padangas. Jos privalės apdrausti savo civilinę atsakomybę už žalą, kuri, vykdant tokią veiklą ar dėl veiklos vykdytojo neatsargumo ar tyčios, gali būti padaryta tretiesiems asmenims ir jų turtui bei aplinkai.

 

Jeigu įmonė ketins ar privalės nutraukti atliekų tvarkymo veiklą, ji turės sutvarkyti atliekas, uždaryti ir sutvarkyti bei prižiūrėti po uždarymo jų naudojimo ar šalinimo įrenginius, išvalyti užterštą gruntą ir dirvožemį, įgyvendinti kitas atliekų naudojimo ar šalinimo veiklos nutraukimo plane nurodytas priemones. Aplinkos ministras nustatys tvarką atliekas naudojančių ar šalinančių įmonių prievolių įvykdymui užtikrinti, šio užtikrinimo sumai apskaičiuoti, atsižvelgus į numatomų naudoti ar šalinti pavojingųjų ar nepavojingųjų atliekų rūšis, kiekį ir tvarkymo būdus.

 

Įstatymo pataisos įsigalios 2022 m. gegužės 1 d.