>
2024-02-09

Dr. Nomeda Gudelienė: Prieš mus gyvenusieji išsaugojo mums nuostabią Žemę, o dabar mūsų laikas jai nepakenkti

Šiemet  tarp Europos klimato pakto ambasadorių – net 19 Lietuvos atstovų.  Tai Europos Komisijos atrinkti bendruomenių lyderiai, aktyvūs, kitus įkvepiantys žmonės. Jie kvies gyventojus, bendruomenes ir organizacijas prisidėti  klimatui neutralios Europos iki 2050 m., skatins naudoti alternatyvias transporto priemones, mažinti maisto atliekas, tvariai ir atsakingai elgtis su daiktais.  

Aplinkos ministerija kas savaitę pristato po vieną ambasadorių.  Šiandien – tai Mykolo Romerio universiteto (MRU) vicerektoriaus patarėja darnios plėtros klausimais dr. Nomeda Gudelienė. Dalijamės jos mintimis:

Gamtos apsauga, klimato kaita, tvari gyvensena ir visuomenės švietimas – esminės, giluminės mano gyvenimo sritys. Kartu su kolegomis organizuoju ar prisidedu prie aplinkos apsaugos ir edukacinių iniciatyvų – „Darom“, MRU Bičiulių sakurų sodo, Studentų daržo, Darbuotojų vaismedžių sodo, saulės elektrinės ant studentų bendrabučių stogų ar bičių avilių ant MRU mokslo ir inovacijų centro stogo įrengimo.

Nusprendžiau tapti Europos klimato pakto ambasadore, nes labai myliu gamtą. Man rūpi, kad mes ir ateities kartos galėtume džiaugtis natūralia aplinka. Tikiu, kad veikdami kartu galime prisidėti prie gamtos išsaugojimo ir klimato kaitos mažinimo judėjimo Europoje. Didžiausią dėmesį skirsiu edukacinėms veikloms – klimato savaitės, tarptautinių Žemės ir Vandens, dienų minėjimui, tradicinėms universiteto tvarumo šventėms. 

Kartu su bendraminčiais kviesime studentus, kolegas, bendruomenes ieškoti asmeninių praktinių ir kūrybingų klimato kaitos mažinimo sprendimų. Pavyzdžiui, paskutinį mėnesio penktadienį atsisakyti automobilio, pirmadienį rinktis maistą be mėsos, gegužės ir rugsėjo mėnesį į darbą ar studijas važiuoti dviračiais, o liepą – mesti sau plastiko detoksikacijos iššūkį.

Prisidėsime ir kviesime kitus jungtis prie prasmingų aplinkosaugos iniciatyvų, tokių kaip ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją“, upių ir pakrančių švarinimo „River CleanUp“, dviračių transporto populiarinimo „IKI Velomaratonas“, Nacionalinio aplinkosaugos egzamino. 

Gyvendavau tvariai net tuomet, kai tai dar nebuvo madinga. Stengiuosi vartoti minimaliai, tausoti gamtos išteklius, rūšiuoti atliekas. Įtakos tam turėjo ir šeima. Mano tėtis buvo pajūrio miškininkas – vaikystėje ir paauglystėje kartu su šeima sodindavau medžius, miškuose grybaudavome ir uogaudavome, daug laiko praleisdavome prie jūros ir pas senelius senoviniame lietuviškame kaime. 

Stengiuosi plėsti žinias, gilinti supratimą, ieškoti inovatyvių ir kūrybingų sprendimų, dalintis savo atradimais su kitais. Kur tik pažvelgsi – tobula Dievo kūrinija. Kai pagalvoji, kad vieną dieną gali viso to natūralaus grožio ir džiaugsmo netekti, apima dar didesnis noras domėtis gamtos apsauga, stabdyti klimato kaitą. Prieš mus gyvenusieji išsaugojo mums nuostabią Žemę, o dabar mūsų laikas nepakenkti, pasirūpinti, kad ir gyvensiantys po mūsų galėtų džiaugtis natūralia aplinka.

Su visais ambasadoriais plačiau susipažinti galima Europos klimato pakto svetainėje čia. Europos klimato paktą Lietuvoje koordinuoja aplinkosauginė organizacija VšĮ Žiedinė ekonomika, projekto el. paštas [email protected].