2024-02-26

Kviečiame savanoriauti saugomose teritorijose

Ketvirtus metus iš eilės gamtosauginio projekto „Naturalit“ komanda, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir saugomų teritorijų direkcijos kviečia savanoriauti saugomose teritorijose. Dominančią teritoriją ir veiklą galima greitai bei patogiai atrasti naudojantis interaktyviu žemėlapiu. 

„Gamta dėl žmogaus veiklos yra atsidūrusi kritinėje būklėje, neigiami pokyčiai vyksta rekordiniu greičiu – jai reikia mūsų pagalbos. Pagrindinis gamtosauginis instrumentas Europos Sąjungoje yra Natura 2000 tinklas – visose jos šalyse vieningai steigiamas saugomų teritorijų tinklas, skirtas išsaugoti vertingiausioms gamtinėms buveinėms, augalų ir gyvūnų rūšims. Lietuvoje Natura 2000 tinklas daugiau nei 70 proc. persidengia su nacionaliniu saugomų teritorijų tinklu. Tad beveik visada savanoriaudami saugomoje teritorijoje, prisidėsite prie gamtos išsaugojimo ir Europos Sąjungos mastu“, – sakė „Naturalit“ projekto vadovė Birutė Valatkienė.

2023 m. buvo įgyvendintos 142 talkos. Savanorystės saugomose teritorijose iniciatyvoje dalyvavo daugiau nei 2300 darbuotojų iš beveik 30-ies įmonių. 

Daugiausiai talkų organizuota Kuršių nerijos nacionaliniame, Trakų istoriniame nacionaliniame ir Kauno marių regioniniame parkuose. Tai yra teritorijos, esančios šalia didžiųjų miestų.

Šiais metais ypatingai kviečiame į saugomas teritorijas esančias toliau nuo Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Būtent ten yra didžiausias poreikis pagalbai, o ir dažnam savanoriui tai galėtų būti nauja, neatrasta Lietuvos vieta.

Savanoriaudami saugomose teritorijose žmonės ne tik prisideda prie pačių vertingiausių gamtinių ir kraštovaizdžio vietovių išsaugojimo, bet ir sužino apie jų atliekamų darbų reikšmę, susipažįsta su teritorijos savitumu ir gamtinio pasaulio unikalumu. Taip pat įmonės ir organizacijos savanoriavimo patirtį įvardina kaip puikų komandos formavimo ir bendrystės laiką.

Savanorių patogumui sukurtame interaktyviame žemėlapyje galima stebėti veiklų poreikį skirtingose Lietuvos saugomose teritorijose. Nuolat atnaujinamame šių metų sąraše galite rasti per 100 savanorystės pasiūlymų. Talkos yra reikalingos ištisus metus, todėl savanorių komandos gali pasirinkti laiką, patogų susiburti prasmingai veiklai.

Žemėlapyje spustelėjus ant raudonos ikonėlės bus pateikta informacija, kokia pagalba jus dominančioje teritorijoje yra reikalinga. 

Jeigu norite savanoriauti – susisiekite su atsakingu asmeniu, kuris nurodytas prie veiklos aprašymo, taip pat galite kreiptis į Naturalit projekto komandą (+370 620 76944, [email protected]). 

Aptarę detales, būsite pasirengę savanorystei! Savanorystė saugomose teritorijose sparčiai populiarėja, todėl rekomenduojame dėl dominančių veiklų tartis iš anksto.

Saugomų teritorijų tarnybos informacija