Laura Petruškė: Skatinu išradingais būdais suteikti atliekoms naują gyvenimą ir socialinę vertę
Šiemet tarp Europos klimato pakto ambasadorių – net 19 Lietuvos atstovų. Tai Europos Komisijos atrinkti bendruomenių lyderiai, aktyvūs, kitus įkvepiantys žmonės. Jie kvies gyventojus, bendruomenes ir organizacijas prisidėti klimatui neutralios Europos iki 2050 m., skatins naudoti alternatyvias transporto priemones, mažinti maisto atliekas, kvies apšiltinti namus, tvariai ir atsakingai elgtis su daiktais.
Aplinkos ministerija kas savaitę pristato po vieną ambasadorių.Šiandien – tai architektė Laura Petruškė. Dalijamės jos mintimis:
Esu architektė, edukatorė ir kūrėja. Mano veikla sukasi aplink architektūrą, antrinį dizainą, bendruomenes ir kūrybiškos vietokūros temas. Šiuo metu darbuojuosi studijoje „JP Architektūra“. Esu bendruomeninio miesto daržo „IDĖJŲ LYSVĖ“ bendraįkūrėja ir dizaino iniciatyvos, kuri kviečia pernaudoti plastikines vienkartinių maišelių atliekas, išradingais būdais suteikiant joms naują gyvenimą ir socialinę vertę„REPLASTICO2“ , sumanytoja.
Taip pat koordinuoju Vilniaus vietines bendruomenes, dalyvaujančia COPE (angl.Coherent Place-based Climate Action) projekte, kuris susijęs su Europos Sąjungos iškeltu tikslu miestams iki 2050 m. tapti neutraliais anglies dioksidui. COPE siekia įgalinti aktyvius vietos gyventojus imtis klimatui draugiškų veiksmų savo kaimynystėse. Laisvalaikiu mėgstu stovyklauti ir būti gamtoje.
Nusprendžiau tapti Europos klimato pakto ambasadore dėl galimybės tapti didelės aktyvių ir motyvuotų žmonių bendruomenės dalimi, iš kurios galiu mokytis ir kartu augti. Mane veda smalsumas ir noras paskatinti bendruomenes įsitraukti į tvaresnį gyvenimo būdą.
Manau, kad šiose pareigose svarbiausia mokytis iš geriausių pavyzdžių ir jais užkrėsti kitus. Noriu žinias pritaikyti savo vykdomose iniciatyvose ir projektuose įtraukiant daug žmonių, prisidėti prie klimato kaitos problemų sprendimo.
Ir dabar koordinuoju keletą iniciatyvų, kurios tiesiogiai susijusios su klimato kaitos problemų sprendimu. Miesto daržininkystė – tai ne tik apie vietinio maisto užauginimą, bet ir apie lėtesnį gyvenimo būdą, sąmoningą vartojimą ir stiprią kaimynystę. Vis daugiau miestiečių domisi ir nori prisijungti ar kurti panašų miesto daržą savo kaimynystėje.
Kūrybinės antrinio dizaino dirbtuvės ir produktai iš panaudotų vienkartinių plastikinių pakuočių ir maišelių nustebina ir didelius ir mažus. Su šia edukacija keliauju po visą Lietuvą, dalinuosi plastikinių maišelių perdirbimo technika, o kartu skatinu kūrybiškai panaudoti atliekas kuriant naujus produktus. Buityje stengiuosi naudotis principu – mažiau yra daugiau.
Ši tema natūraliai įsipynė į mano veiklas ir vertybes architektūros studijų metais Škotijoje, Glazgo mieste ir rengiant disertaciją, kuri nagrinėjo apleistumą viešosiose erdvėse bei vietos aktyvacijos fenomeną pasitelkiant antrines žaliavas ir bendruomenę.
Su visais ambasadoriais plačiau susipažinti galima Europos klimato pakto svetainėje čia. Europos klimato paktą Lietuvoje koordinuoja aplinkosauginė organizacija VšĮ Žiedinė ekonomika, projekto el. paštas [email protected].
Atnaujinimo data: 2024-03-01
Taip pat skaitykite:
Parengtas Statybos kodekso projektas. Iki gegužės 1 d. laukiama darbo grupės rekomendacijų
Medžiojamų gyvūnų padaryta žala bus nustatoma tiksliau
Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą
Džiuginanti statistika: per metus Lietuvoje suteikta pagalba beveik 2 tūkstančiai laukinių gyvūnų