2024-04-11

Viešam naudojimui vėl atvertas visos Lietuvos ortofotografinis žemėlapis

Nacionalinė žemės tarnyba visiems vartotojams pristato pabaigtą Lietuvos Respublikos 2021–2023 m. ortofotografinį žemėlapį. Šis žemėlapis pasižymi didele raiška, išsamumu ir gali būti aktualus ne tik žemėtvarkos srityje dirbantiems asmenims, bet ir smalsuoliams, norintiems tyrinėti Lietuvos vaizdus, užfiksuotus iš lėktuvo skrydžio.

Lietuvoje ortofotografiniai žemėlapiai sudaromi iš nuotraukų, fiksuojant žemės paviršių iš lėktuvo, skrendančio maždaug 3,5 km aukštyje. Šių nuotraukų raiška tokia didelė, kad galima identifikuoti 0,5 m dydžio objektus. Ortofotografiniai žemėlapiai dažniausiai naudojami pasėlių deklaravimui, valstybės sienų kartografavimui, nacionalinio saugumo užtikrinimui, teritorijų planavimui, statybos priežiūros ir net mokesčių administravimo klausimams spręsti. Tačiau jie gali būti įdomūs ir kitų sričių entuziastams. Juose aiškiai matyti Lietuvos pilys, jų kiemai, gražiausi parkai. Taip nuotoliniu būdu galima aplankyti įvairius Lietuvos kampelius arba sudaryti norimų aplankyti vietų sąrašą planuojant keliones po Lietuvą. Taip pat yra galimybė tyrinėti, kaip ta pati vietovė atrodė įvairiais laikotarpiais nuo 1995 m. 

Pastaraisiais metais viešai šie žemėlapiai nebuvo prieinami, tačiau nuo 2024 m. balandžio 9 d. yra atnaujintos LR teritorijos 2022–2023 m. ortofotografinių žemėlapių peržiūros paslaugos. Šiuos žemėlapius galima peržiūrėti Lietuvos erdvinės informacijos portalo žemėlapių naršyklėje Geoportal.lt (nuoroda peržiūrai žemėlapyje).  

Pagal Geodezijos ir kartografijos įstatymą NŽT yra įsipareigojusi kas trejus metus atnaujinti visos Lietuvos ortofotografinius vaizdus. Kasmet, kai yra tinkamos oro sąlygos, atnaujinami trečdalio Lietuvos ortofotografiniai vaizdai. 2023 m. atnaujinti Vakarų Lietuvos, o 2021–2022 m. – Vidurio ir Rytų Lietuvos vaizdai.

Aerofotografavimas Lietuvoje gali būti vykdomas tik apie 10–25 dienas, kai yra visiškai giedra, nėra sniego, šešėlių, rūko, tinkamas saulės kampas virš horizonto. Įprastai fotografuojama nuo balandžio 1-osios iki birželio 1-osios dienos. Šiuo metu laukiama tinkamų oro sąlygų naujojo ciklo LR teritorijos aerofotografavimui. Jis bus pradėtas nuo Šiaurės ir Vidurio Lietuvos, įskaitant Vilnių.

Nacionalinės žemės tarnybos informacija