Ekosisteminės paslaugos
Ekosisteminės paslaugos – nauda, kurią gauname iš gamtos
Net 98 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, jog gamta ir biologinė įvairovė yra visuomenės sveikatos ir gerovės pagrindas. Švarus oras, grynas vanduo, maisto produktai, potvynių, kenkėjų ir ligų, klimato reguliacija, žemės ūkio kultūrų apdulkinimas, estetinis pasigerėjimas, rekreacija – visa tai ir daugiau yra nauda, kurią gauname iš gamtos ir be kurios neišgyventume.
Šio ryšio tarp žmonių gerovės ir gamtos teikinių išryškinimui mokslininkai ir aplinkosaugininkai naudoja ekosisteminių paslaugų (angl. ecosystem services) – ekosistemų atliekamų funkcijų, tiesiogiai naudingų žmogui – sąvoką.
Deja, dažnai šios ekosistemų teikiamos paslaugos visuomenės yra laikomos neišsenkančiomis ir nemokamomis (ypač tos, kurios neturi rinkos vertės), nėra pakankamai žinomos ir pripažįstamos bei tinkamai vertinamos. Žmogaus veikla daro didelį ir dažniausiai neigiamą poveikį biologinei įvairovei, ekosistemoms ir jų funkcijoms, taip pat ir ekosisteminėms paslaugoms.
Siekiant šį poveikį sumažinti yra labai svarbu vertinti ekosistemų būklę, jų gebėjimą teikti paslaugas ir tų paslaugų kokybę bei integruoti šį vertinimą į sprendimų priėmimą. Tai ne tik leis geriau ir visapusiškai saugoti mūsų gamtą, bet ir padės užtikrinti dabartinių bei ateities kartų socialinę ir ekonominę gerovę.
**NAUJIENOS**
- Aplinkos ministerijos vykdomas Ekosisteminių paslaugų vertinimo integravimo į sprendimų priėmimo procesus viešojo administravimo ir ūkio sektoriuose projektas
- „Natura 2000“ socio-ekonominės naudos studija Lietuvoje(2020 m. spalis)
- Pirmasis ES lygmens ekosistemų vertinimas (Europos Komisija, 2020 m. spalis)
- Paskelbta ES Biologinės įvairovės strategija iki 2030 m.
- Žalos švelninimo seka (angl. mitigation hierarchy) - apibendrinta informacija